Pazartesi, Temmuz 30, 2007

Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır

Pazarlama dünyası iletişim, teknoloji, bilim alanlarında yaşanan gelişmelerden etkilenmekte, her geçen gün farklılaşmaktadır. Pazarlamacı satış yapabilmek için türlü yöntemler dener, türlü önyargılarla mücadele eder, her tür kılığa girer. Belki de kötü örneklerin çok olması ve daha çok insanın bir pazarlama aldatmacası hikayesi olması pazarlama işini gün geçtikçe daha da zorlaştırmaktadır. Her geçen gün daha çok insan kendi ayağıyla gittiği mağazada bile çevresindeki satıcıları "Acaba beni kandırmak için ne söyleyecek?" düşüncesi ile takip etmektedir. Pazarlama işine bir yerinden bulaşmış herkes için inandırıcı olmak neredeyse hayati önem taşımaktadır. Peki inandırıcı olmak için sadece doğruyu söylemek yeterli olur mu? Aslında pazarlamacının karşı karşıya olduğu şey müşteriyi ikna etmek değil müşterinin kendi kendisini ikna etmesini sağlamaktır.

Dünyanın en çok satmış kitaplarından Mor İnek kitabının yazarı Seth Godin bu kitabında Mor İnek yöntemleriyle farklılık ve farkındalık yaratmış kişilerin inandırıcılıklarını nasıl koruyabileceklerini anlatıyor. Seth Godin'e göre Tüketiciler ne giydiği, nerede yaşadığı, kime oy verdiği konusunda devamlı kendi kendilerine yalan söyleyen kişilerdir. Örneğin Tüketici kısa bir değerlendirme yaparak kime oy vereceğine karar verir, ondan sonra doğru seçim yaptığı konusunda devamlı bilinçaltından kendisini ve çevresindekileri ikna etmeye çalışır. Aldığı bir ürüne ihtiyacı olmasa dahi ona çok gerek olduğuna dair bahaneler bulur. Başarılı pazarlamacılar sadece tüketiciye gerekli bahaneleri sunarlar. Önemli olan bu bahanenin herkes için inandırıcı olmasıdır. Kitapta en çok hoşuma giden örneklerden birisi şuydu. Mağazalarda yapılan %50 indirimler aslında kadınların kocalarını ikna edebilmeleri için sunulan bir fırsattır. Gerçekten de çoğu kadın indirimleri sadece bir ikna yöntemi olarak kullanır. Eğer bir ürün indirimde ise ondan 2 tane alır. Onlar alışverişin mutluluğun sırrı olduğuna inanır.

Her kitabında olduğu gibi bu kitapda da Seth Godin insan düşünceleri ve davranışları üzerine çok önemli tespitler yapıyor. Anlattığı küçük hikayeler ve örnekler ile sunduğu düşünceleri destekliyor. Bence pazarlama dünyasına çok farklı bir bakışaçısı getiren bu kitabı pazarlama işinde olan herkesin bir solukta okuyacağına inanıyorum.

Hiç yorum yok: