Pazartesi, Temmuz 23, 2007

Excel İle Sayısal Karar Verme Teknikleri

Verilen ticari kararların doğru olması işletme başarısı açısından hayati önem taşır. Ticaret yapan insanlar geleceğe dair tahminlerde bulunarak birçok karar alırlar. Geleceğin tahmini için geçmişte alınmış kararların ve bu kararların ticari hayata etkisinin iyi bilinmesi gerekir. Bilgisayarlar geçmişe dair yapılan ticari faaliyetlerin bilgilerini hiç unutmadan tutabildiği, günü geldiğinde de amaca uygun şekilde raporlar üretebildiği için çok önemlidir. Yine de geçmişe dair bilgilerden faydalanarak geleceğe dair kararlar verebilmek çok da kolay bir iş değildir. Ticaretci bir karar verirken kendi tecrübesinden veya ticari zekasından yoğun bir biçimde faydalanır. Maliyetin en düşük olacağı veya kazancın en yüksek olacağı veya stokların en hızlı şekilde eritileceği faaliyetin seçilmesi ve uygulamaya geçirilmesi gerekir. 2. Dünya savaşından sonra bu konuda yaşanan bilimsel gelişmeler ve bilgisayarların bu hesaplamaları yapabilecek kapasiteye gelmeleri neticesinde bilgisayarlar artık karar verme konusunda da büyük faydalar sağlamaktadır. Bu araştırmaların yapıldığı bilimsel alana Yöneylem adı verilir. Yöneylem araştırmaları neticsesinde çeşitli problem çözümlerinde kullanılan birçok yöntem bulunmuş. Bunlardan en çok kullanılanları Doğrusal Programlama, Oyun Teorisi, Hedef Programlama, Markov Analizi, Stok Yönetim Teknikleri, Proje Yönetmi, Kuyruk Modelleri vb. dir.

Temelde bu yöntemlerin hepsi problem çözümünde ağır matematiksel işlemler içerir. Bu zor hesaplamaların herkes tarafından pratik bir şekilde yapılabilmesi için Excel programı basit birkaç araç içerir. Temelde kullanılan araç Solver eklentisidir.

Excel ile Sayısal Karar Verme Teknikleri kitabı Excel ve Solver aracını birarada kullanarak analizler yapmayı öğretmektedir. Bence kitabın özelliği sadece çözümlerin nasıl yapılacağını anlatmakla kalmamış olması. Günlük hayattaki problemlerin çözümünde yöntemlerin nasıl kullanılacağı örneklenerek tek tek anlatılmış. Kitabı takip ederken bir taraftan örnek problemin çözümünde temel olarak hangi yöntemin kullanılacağını, diğer taraftan da Excel'in problemi nasıl çözdüğünü çok iyi anlıyorsunuz. Bu nedenle işletme sahibi veya değil, karar verme pozisyonunda çalışan herkesin bu kitabı edinmesini tavsiye ediyorum.

Kitapta örnek verilerek çözülen problemlerden birkaçı

1. Taşımacılık şirketi İzmir'den doğudaki 6 şehre taşıma yapıyor. Problemde merkezlerin biribirlerine uzaklıkları veriliyor. Bu verilere göre maliyeti en düşük güzergahın hangisi olduğunun bulunması isteniyor.

2. Problemde bir şirketin 3 ayrı ilde bulunan fabrikaların haftalık üretim miktarları ayrıca 4 ayrı ilde bulunan depoların haftalık ürün ihtiyacı veriliyor. Bu veriye göre hem depoların ihtiyaçlarını karşılanması hem de en düşük sevkiyat maliyetinin sağlanması için sevkiyatın ne şekilde planlanması gerektiğinin bulunması isteniyor.

3. Yeni kurulacak bir tesisin hangi büyüklükte kurulursa güçlü, orta veya zayıf pazarlardan ne kadar kar veya zarar elde edebileceği verilmiş. Tesisin kurulacağı yerdeki pazarın büyüklüğünün ne olacağının bilinmediği durumda en doğru tesis büyüklüğü seçiminin ne olması gerektiği soruluyor.

4. Bir marketteki kasa sayısı, müşterinin kasada bekleme süresi, 1 saatte gelen ortalama müşteri sayısı veriliyor. Bir müşterinin ortalama kasa önünde bekleme süresinin ne olacağı ve müşterinin boş kasa bulma olasılığının ne olduğu, en iyi kasa sayısının ne olması gerektiği soruluyor.

Kitapta bunun gibi onlarca çözümlü örnek bulabilmeniz mümkün. Ayrıca bu örneklerin hepsi kitaba ilave bir CD içerisinde de veriliyor. Her geçen gün bilgisayarların daha iyiyi bulmamıza yaptığı katkı artacak ve kararlarını bu yöntemlerden faydalanarak veren işletmeler daha başarılı olacaktır.

2 yorum:

SEDAAA dedi ki...

Merhaba,
Bu kitabı bir süredir arıyorum fakat şuana kadar bulamadım. CD si elinizde mevcutsa sizden temin etmem mümkünmü
*

SEDAAA dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.