Cuma, Temmuz 27, 2007

Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği

Robert Kiyosaki' nin tüm kitaplarındaki ortak tema bellidir. Bazı insanlar çok çalışıp az kazanır, az kazandıkça daha çok çalışır, zamanla daha çok çalıştığı halde kazancı daha da azalır. Bazı insanlar daha az çalışıp daha çok kazanır, zamanla kazançları artar, kazançları arttıkça daha az çalışır. Zengin Baba Fakir Baba kitabı yazarın ilk kitabıdır ve en ünlü kitabı da budur. Fakir Baba öz babası, Zengin Babası ise yakın arkadaşının babasıdır. Bu kitapta Zengin Babası ile Fakir Babasının düşünce tarzlarını, para kazanma yollarını, olaylara karşı tepkilerini karşılaştırarak finansal bilgisi az olan insanların yaptığı büyük yanlışları güzel bir anlatım tarzıyla sunmuştur. Fakir Babası büyük üniversitelerde çok iyi eğitim aldığı, hatta valilik bile yaptığı halde düşük geliri nedeniyle ilerlemiş yaşına rağmen çalışmak zorundadır. Zengin babası ise artık işe gitmek zorunda bile değildir. Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği kitabında da sık sık iki babasından bahseder. Kiyosaki'ye göre temel mali eğitimi almamış insanlar giderek fakirleşir. Temel mali eğitimi üniversitelerden alamazsınız. Hatta muhasebe okuyanlar bile bu bilgiden yoksundur çünkü muhasebe bilgisini kendisine kazandırmak için değil başkasına kazandırmak için kullanır. İnsanların çoğunun tüm gelirin sadece maaştır. Çalışma durduğu zaman gelir de durmaktadır. Kişi maaştan başka geliri olmadığı için ihtiyaçlarını borçla karşılamak zorundadır. Borca girildiği zaman çalışma zorunluluk haline gelir ve 1 ayı dahi çalışmadan geçirmek mümkün değildir. Bu döngüyü yazar fare yarışına benzetir ve kitaplarında bu yarıştan kurtularak mali özgürlüğe kavuşmanın yollarını öğretir.

Yazarın Türkçeye çevrilmiş tüm kitaplarını, iki tane de ingilizce kitabını okudum. Bence hepsi harika kitaplar. Bu kitapların tümünü okuduktan sonra aslında Nakit Akışı Ölçüm Çeyreği kitabının diğer tüm kitaplarının anafikirlerini içerdiğini farkettim. Bu kitap diğer kitaplarında bahsettiği hemen her konudan bahsediyor. Kitapta insanlar gelir kazanma şekillerine göre 4 gruba ayrılmış. Önce kendi grubunuzu öğreniyorsunuz, ondan sonra da içinde bulunmak istediğiniz gruba nasıl geçiş yapabileceğinizi öğreniyorsunuz. Bunları öğrenirken de zengini neyin zenginleştirdiğini, fakiri de neyin fakirleştirdiğini de anlıyorsunuz. Aslında kitap arkaplanda ekonomi, para, ticaret gibi konularla da ilgili az bilinen birçok gerçeği anlatıyor.

Bu kitabı zevkle okudum. Kitabın hemen her bölümünde kendimle ve dünyayla ilgili yeni birçok şey keşfettim. Henüz tatile gitmediyseniz mutlaka plaj kitabı olarak bir tane alın. Denize girmeyi bile unutacaksınız.

Hiç yorum yok: