Cuma, Ağustos 17, 2007

Cilt Yumuşatma Tekniği

Photoshop ile cilt yumuşatma üzerinde en çok çalışma yapılan fotoğraf rötuşlama tekniğidir. Dior efekti denen aşırı yumuşatma tekniklerini gözardı edersek cilt yumuşatmada esas insan derisinin dokusuna zarar vermeden yumuşatma yapmaktır. Bilinen yumuşatma tekniklerinin çoğu pixellere zarar vererek doğal olmayan bir görüntü oluşturur. Bu yazımızda çok kullanışlı ve çabuk uygulanabilen bir yumuşatma tekniğini inceleyeceğiz. Örnek olarak aşağıdaki fotoğrafı kullanacağız.

Yapacağımız uygulamanın ardından ciltte daha yumuşak bir doku oluşmasını sağlayacağız.
1. Öncelikle Alt+J ile alt katmanın bir kopyasını oluşturuyoruz.
2. Yeni katmanda Gaussian Blur efektine giriyoruz. Çalışmanın önemli noktası burası çünkü uygulayacağımız değerler her fotoğrafta değişik olacak. Ciltteki gözenekler kaybolana kadar Radius değerini arttırıyoruz. Gözeneklerin kaybolduğu değeri aklımızda tutarak Gaussian Blur efektini iptal ediyoruz. Yani filtreyi uygulamadan çıkıyoruz. Bu adımı bir sonraki filtre için kullanacağımız değeri bulmak için gerçekleştirdik. Benim örneğimdeki değer 9 idi.
3. High-Pass filtresine girerek bir önceki adımda aklımızda tuttuğumuz Radius değerini bu filtreye giriyoruz ve filtreyi uyguluyoruz. Bu fotoğraf için ben 9 değerini verdim.
4. Aynı katmanda Gaussian Blur efektine girerek aklımızda tuttuğumuz radius değerinin 1/3 'ini uyguluyoruz. Benim örneğim için 3 değerini girdim.
5. Alt+i ile katmanı invert ediyoruz.
6. Katman blending modunu "Linear Light" olarak değiştiriyoruz ve Opacity değerini %50 olarak veriyoruz.
7. Özellikle yüz çerçevesinde çift çizgiler oluştuğunu görebiliriz. Layer penceresinin altındaki ortasında beyaz daire olan kare şeklindeki simgeye Alt tuşuna basarak bir katman maskesi ekliyoruz. Katman ikonunun yanındaki siyah dikdörtgene tıklıyoruz ve beyaz fırça ile efekti uygulamak istediğimiz alanları boyuyoruz.

Ben şöyle bir sonuç elde ettim.

Gördüğünüz gibi derinin gerçek dokusuna zarar vermeden bayağı bir temizlik yapmış olduk. Tekniğin etkisini biraz daha yakından inceleyelim. İlk fotoğraf orjinali, ikincisi ise elde ettiğimiz sonuç.
Teknik gerçekten çok etkili. Göz altındaki tüyler bile duruyor. Bu sonuç üzerinde başka yumuşatma teknikleri de uygulayarak daha farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Cilt hasarlarını yumuşatma haricinde aynı teknik sivilce temizleme gibi işler için de faydalı olabilir. Photoshop gerçekten sınırları olmayan bir program. Yıllardır hobi amaçlı bu programı kullandığım halde devamlı yeni ve ilginç teknikler görüyorum. Yeni ve ilginç photoshop teknikleri öğrendikçe buradan yayınlayacağım.

4 yorum:

Adsız dedi ki...

ne anlatılmışsa yaptım ama olmadı :S daha açık bi şekilde anlatılabilir mi lütfen.

Alkan dedi ki...

Bu Programın Adı ne Solermısınız

Adsız dedi ki...

bu programı nesıl İndircem

Adsız dedi ki...

çok yararlı eyvallah