Çarşamba, Ağustos 01, 2007

Dijital Fotoğrafçılar Icin Photoshop

Photoshop adını artık neredeyse duymayan kalmadı. Profesyonelinden amatörüne dijital fotoğrafla ilgisi olan herkesin bir şekilde faydalandığı çok önemli bir araç. Kırmızı göz giderme, renk düzeltme gibi basit ihtiyaçlara hitap edebildiği gibi, profesyonel rötuşlama, restorasyon gibi çalışmaların da yapılabilmesini sağlıyor. Photoshop dijital fotoğrafçılara hitap ettiği gibi resim sanatçılarına ve grafik tasarımcılara da hitap ediyor. Kullanım amacı farklı olunca programın genel özellikleri ortak amaçlarla kullanılsa da amaca yönelik özellikler de barındırıyor. Örneğin bir ressam burn aracını çok kullanırken grafik tasarımcı bu araca hiç itibar etmeyebiliyor. Bu nedenle Photoshop'u kullanma amacı neyse bu konudaki detaylı özelliklerin detaylı bilinmesinde büyük fayda var.

İnceleyeceğimiz kitap dijital fotoğrafçılar için çok önemli photoshop tekniklerini öğretiyor. Kitabın genel anlamdaki tasarımı ve teknikleri işleyiş şekli gayet başarılı. Tekniklerin hepsi adım adım ekran görüntüleri ile anlatılarak işleniyor. Kimi işler için kullanılan birden fazla teknik varsa onları da ayrı ayrı anlatıyor ve sonuçların karşılaştırılabilmesini sağlıyor. Renkli ve kaliteli kağıda baskı olduğu için fiyatı normal kitaplara göre biraz pahalı. Benim elimdeki kitaba özgü bir problem olabilir ama bazı sayfalarda baskı netliği yeterli gelmediği için karşılaştırmalı görüntülerde uygulanan efektin yarattığı etki fazla belli olmuyor. Bu ufak problemlerin dışında kesinlikle ödenen fiyatı hakedecek seviyede bir kitap.

Uzun zamandır Photoshop kullanıcısı olduğum ve programın her türlü detayını bildiğim halde yine de "belki bilmediğim birşeyler vardır" umuduyla bu kitabı aldım. İyi ki almışım. Bazı teknikleri gerçekten hiç bilmiyordum. Bazı tekniklerde kullanılan kestirme yöntemleri de bilmediğim için aynı şeyi daha uzun yoldan yapıyordum. Bu kitap her anlamda bana çok faydalı oldu. Konuya yeni başlayanlar için de anlatım seviyesinin çok iyi bir düzeyde tutulduğunu söyleyebilirim. Az Photoshop bilginiz olsa dahi bu kitaptan güzel numaralar öğrenmek mümkün.

Kitap temelde 11 ana bölüme ayrılmış.

1. Bölüm: File Browser'a Hakim Olma.
Bu bölümde photoshop kullanımı ile ilgili başlangıç seviyesinde önemli bilgiler verilmiş. Yeni başlayanların atlamaması gereken bir bölüm.

2. Bölüm: Kırpma ve Yeniden Boyutlandırma.
Bu bölümde fotoğrafların boyutları ile oynama, fotoğrafları kesme biçme, kadrajı bozuk veya eğik çekilmiş fotoğrafları düzeltme gibi konulara yer verilmiş.

3. Bölüm: Dijital Makine Görüntü Problemleri.
Az veya fazla pozlama, gürültü, kırmızı göz problemleri gibi sıkıntıları gidermek için kullanılan teknikler anlatılmış.

4. Bölüm: Fotoğrafçılar için Renk Düzeltme.
Beyaz ayarı gibi renk hatalarını düzeltme, fotoğrafları baskıya hazırlama, 16 veya 32 bit ile çalışma gibi konulara yer verilmiş

5. Bölüm: Maskeleme Teknikleri.
Bu bölümde çeşitli seçim yöntemleri ve dekupe (arka planı temizleme) gibi teknikler anlatılmış.

6. Bölüm: Portreleri Rötuşlama.
En beğendiğim bölümlerden birisi. Gözaltı torbaları yoketme, sivilce temizleme, saç rengi değiştirme, göz veya diş beyazlatma ve cilt yumuşatma gibi fotoğrafçılar için önemli birçok tekniğe yer verilmiş.

7. Bölüm: Vücut Yontma.
Bu bölümde de Kalça zayıflatma, beldeki yağları alma, vücut zayıflatma gibi plastik cerrahi konularına girilmiş :)

8. Bölüm: Fotoğrafik Özel Efektler.
Bazı profesyonel fotoğrafçıların makinelerini konuşturarak elde ettikleri özel efektleri ve daha fazlasını siz de photoshop ile basit birkaç teknik uygulayarak yapabilirsiniz. Bunun için bu bölümde anlatılan teknikleri öğrenmek yeterli.

9. Bölüm: Renkliden Gri Ölçekliye
Fotoğraf makinenizde siyah beyaz çekme özelliği olduğu halde yine de bazı yerlerde gördüğünüz kalitede siyah beyaz fotoğraf çekemiyorsanız bu bölümü kaçırmamanız gerekir. Sırrın birkaç basit teknikte yattığını görmek sizi şaşırtmamalı.

10. Bölüm: Profesyonel Keskinleştirme Teknikleri
Ne kadar kaliteli fotoğraf makinesi kullanırsanız kullanın eninde sonunda bazı fotoğraflarınızda oluşan fluluğu giderecek bazı yöntemlere ihtiyaç duyacaksınız. Bu bölümde bunu nasıl yapacağınız anlatılıyor

11. Bölüm: İşinizi Müşteriye Göstermek
E bu kadar teknik öğrendikten sonra profesyonelleşmeye karar verip bilginizi paraya dönüştürmek isteyebilirsiniz. Bu bölümde verilen bilgiler yaptığınız işleri müşteriye sunulacak hale getirme konusunda size çok yardımcı olacak.

1 yorum:

tatil dedi ki...

sagol güzel calisma olmus