Cuma, Ağustos 03, 2007

Finansçı Olmayanlar İçin Finans

www.kitapyurdu.com'dan satın alNakit Akış Ölçüm Çeyreği kitabını okuduysanız tablonun sağ tarafındaki yüksek refah seviyesine sahip gruba geçiş yapma kararı almış olabilirsiniz. Bu gruplar şirket sahipleri ve yatırımcılardır. Belki de hali hazırda şirket sahibisiniz veya ucundan kıyısından yatırımla ilgileniyorsunuz. Hedefiniz ne olursa olsun işin içinde para varsa temel finans bilgisine sahip olmak çok önemli bir avantaj olacaktır. Sırada para işinden hiç anlamayanlara temel bilgiyi verecek Finansçı Olmayanlar için Finans kitabı var.

Finans ve Temel Muhasebe bilgisi yatırımcılar için yatırım yapacakları şirketin gerçekten para kazandıracak bir şirket olup olmadığı anlayabilmeleri için gereklidir. Bir hisse senedinin yükselişinin ana nedeninin normalde şirket durumundaki iyileşme kaynaklı olması gerekir. Yani bir şirket finansal yapısı, üretim seviyesi, satışları, karlılığı iyileşmelidir ki daha çok insan bu şirkete ortak olmak istesin ve hisse senetlerinin değeri yükselsin. Aslında borsada çoğunlukla işler bu şekilde yürümez. Gözle görünür bir neden olmadığı halde şirketin hisse senedinin değeri aniden yükselir. Bu yükseliş o kadar iştah kabartıcı olur ki herkes kazanmak ister. Borsada iki tür yatırımcı vardır. Kazananlar ve kazanmak isteyenler. Yani kazananlar ve kaybedenler. Ortada bir kazanan olabilmesi için bir de kaybeden olması gerekir. Kaybedenler genellikle yükselişin nedenini tam anlamadan hisse senedi satın alanlardır. Kazanmak isteyen hisse senedine girmeye karar verdiğinde artık çok geç kalmıştır çünkü kazanan kazanacağını kazanmış artık satma fırsatı kollamaya başlamıştır. Satışlar yapılır ve hisse senedi fiyatı olması gereken seviyesine iner. İkinci kaybeden türü ucuz gördüğü bir hisse senedini alıp hissenin herhangi bir nedenle yukarı hareketlenmesini bekleyenlerdir. Bekleyiş o kadar uzun olur ki günün birinde hisse senedi değer kazansa bile o bekleyiş süresinde paranın yaşadığı değer kaybını bile karşılamamış olur. Kısacası yükselişin bir nedeni olması gerekir. Bu nedeni bulabilmek veya yükselişin doğal olup olmadığını anlayabilmek için temel finans ve muhasebe bilgimizin olması gerekir.

Aslında şirket sahiplerinin de çoğu kendi şirketleri ile ilgili yeterli bilgiye sahip değildir. Bu eksiklik şirketin gücü olsa dahi bazı yatırım fırsatlarının kaçmasına veya şirketin finansal anlamda sıkıntı yaşamak üzere olduğunun anlaşılamamasına neden olur. Bazen de problem hissedilir ama nedeni bir türlü anlaşılamaz. Çoğu kimse muhasebeyle ilgili devlet tarafından vergi kontrolü yapmak amacıyla tutulması zorunluğu tutulan birşeymiş gibi düşünse de muhasebe hesabı bilmek demektir ve şirket ile ilgili çok önemli bilgiler içerir. Tek düzen muhasebe sistemi yapısı gereği fazla karışık gibi görünse de bazı temel hesapların kontrol edilmesi çoğu durumda yeterli olacaktır. Detayları bilmek muhasebecinin işidir. Şirket sahipleri hem kendi şirketlerinin hem de yatırım yapacakları şirketlerin durumunu bilebilmek için yine bu temel bilgilere sahip olmalıdır.

Kitap temelde borsa yatırımcılarını hedef almış olsa da yukarıda saydığım nedenlerden ötürü şirket sahiplerinin de çok işine yarayacak önemli bilgiler içeriyor. Kitapta 4 ana bölüme yer verilmiş.

Bölüm 1: Temel Finansal Matematik

Bu bölümde finans aritmetiği, faiz hesaplamaları, anüite (kredi ve geri ödemesi gibi) hesaplamaları ile ilgili temel bilgiler verilmiş. Bu bölüm için finans'ın ABC'si diyebiliriz. Bu bölüm 4 işlemi bilen herkesin takip edebileceği şekilde tasarlanmış.

Bölüm 2: Temel Muhasebe Bilgisi ve Temel Finansal Analiz
Bu bölümde şirketlerin mali yapılarını inceleyebilmek için gerekli temel bilgiler verilmiş.

Bölüm 3: Mali Piyasalar ve Enstrümanlar
Para piyasaları, işleyişleri, risk analizi, portföy yönetimi gibi konulara yer verilmiş. Daha çok borsa yatırımcılarını ilgilendiriyor ve çok önemli bilgiler içeriyor.

Bölüm 4: Teşkilatlanmış Piyasa ve Borsalar ve Birbirleriyle Etklileşimleri
Para piyasalarının haricinde yatırım yapılabilecek diğer alternatif piyasalarla ilgili bilgiler veriliyor. Ayrıca Türkiye piyasalarına özel bilgilerden de yine bu bölümde bahsediliyor. En son olarak da piyasaların birbirlerini nasıl etkilediğini anlatıyor. Ne ne yükselirse ne düşer gibi sorularınıza cevap bulacak, bazı yükseliş veya düşüşlerin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız.

Bu kitabı okuduktan sonra tüyolardan, çok bilgili arkadaşlardan, size hiç bir anlam ifade etmeyen konuşmalardan kurtulacak, kendi ihtiyaçlarınıza göre analizlerinizi ve yorumlarınızı yapababilecek kadar işin içine girmiş olacaksınız.

Hiç yorum yok: