Pazar, Ağustos 19, 2007

Gerçek Satışçılardan 200 Satış Tavsiyesi

Günümüzde satış yapmak çok beceri isteyen bir iş haline geldi. İyi bir ürüne sahip olmak, çok iyi ilişkiler kurmak, çok iyi bir müşteri portföyüne sahip olmak gibi önemli unsurlar bile her zaman tek başına yeterli olamıyor. Rekabet artık hemen her sektörde yüksek. Rekabetin nispeten daha düşük olduğu alanlarda ise hızla yükseliyor. Hemen her türlü şirket benzer hizmetleri zaten sağladığı için alternatif satış yöntemlerine giderek daha çok ihtiyaç duyuluyor. Satışçılar eskiden çok önemli bir bilgi kaynağı olduğu için müşterilerin zaman ayırdığı kişilerdi. Özellikle internet satılan her türlü ürünle ilgili çok detaylı bilgi sağladığı için müşteri çoğunlukla almak isteyebileceği her türlü ürünle ilgili zaten yeterince bilgi sahibi. Bu durum artık müşteriden randevu koparmayı bile iyice zorlaştırmış durumda. Müşteri ürünle ilgili pozitif ve negatif her türlü bilgiyi kendisi toplayıp, alacağı ürüne kendisi karar verme eğiliminde. Müşteriyle görüşmek, müşteriyi ikna etmek, müşterinin geri aramasını sağlamak gerçekten zor. Bu ortamda satış yaparken uygulayabileceğiniz pratik ve etkili tekniklere hiç ummadığınız anda ihtiyacınız olabilir.

Gerçek Satışçılardan 200 Satış Tavsiyesi kitabı müşteriyi görüşmeye ve satışa ikna etme konularında çok değerli 200 tavsiye içeriyor. Kitap 266 sayfa ve her tavsiye 1-2 sayfa sürüyor. Kitap ingilizceden çeviri olduğu için çevirmen zaman zaman tavsiyelerin altında küçük notlar koyarak konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamış. Yazar kendi tavsiyelerini değil görüştüğü gerçek satıcılardan öğrendiği tavsiyeleri anlatmış. Her bir tavsiye bir noktasında gerçekten yaratıcılık içeren küçük hikayeler şeklinde verilmiş. Zaman zaman ortasından biryerinden açıp bir iki hikaye okumak mümkün. Ayrıca bazı hikayelerin başında hikayeyi tamamlayıcı güzel sözlere de yer verilmiş. Okundukça zihinde yer ederek bir bilgi dağarcığı haline gelecek ve ihtiyacınız olduğu anda hemen yardımınıza koşacak.

Müşteriyle telefonda konuşurken karşısına ayna koyan, müşterisinden randevu koparabilmek için otoparkta buluşmayı teklif eden, satış yapmayı düşündüğü şirketin önce kapıcısını tavlayan bu yaratıcı insanların hikayelerini okurken eğlenecek, eğlenirken de aklınızda tutmak isteyeceğiniz birçok şey öğreneceksiniz.

Yazar: Gerhard GSCHWANDTNER (bir yanlışlık yok :)

Hiç yorum yok: