Perşembe, Ağustos 02, 2007

HDR Tekniği ve ToneMapping

Bu ilk yazımda HDR ve Tonemapping tekniği ile ilgili temel bilgi vermeye çalışacağım. Fotoğraf çekerken çekeceğimiz fotoğraftaki aydınlık ve karanlık alanlardaki ışık farkı önemli bir problemdir. Fotoğraf makinesi ortam ışığına göre otomatik olarak kendisini ayarlar. Ancak ayarlar aydınlık alana göre yapılırsa karanlık alanlar siyah çıkar. Eğer ayarlar karanlık alanlara göre yapılırsa bu seferde aydınlık alanlar beyaz çıkar. Bu nedenle ortalama değerlere göre ayarlama yapılır.

Ortalama ayarlara göre çekilmiş bir fotoğraf. Perdeden gelen ışık nedeniyle perdede ve vazonun üzerinde patlamalar var. Normal ayarlarla elde edeceğimiz sonuç budur.


Bu ayarla perdedeki ve vazonun üzerindeki problemleri çözdük ama bu sefer de dolap içlerinde ve koyu renkli perdenin gölgelerinde kararmalar var. Ayrıca fotoğrafın geneli de karanlık oldu.

İnsan gözü bu problemin üzerinden kolaylıkla gelebiliyor ancak ne yazık ki bu fotoğraf makinesi için pek kolay değil. Bu sıkıntıyı çözmek ve güzel görünümlü fotoğraflar oluşturabilmemiz için HDR adı verilen özel bir formatla çalışmaya ihtiyacımız var. HDR basitçe renk bilgisi ile birlikte ışık bilgisinin de tutulduğu özel bir dosya formatı. HDR dosyayı oluşturmak için fotoğrafımızı normal ayarlarla birlikte bir aydınlık bir de karanlık halini çekmemiz gerekir. Dijital fotoğraf makinelerinde AEB (Auto Exposure Bracketing) adı verilen bir özellik vardır. Bu özellik sayesinde Exposure değeri 0, +2 ve -2 üç fotoğrafı peş peşe çekebilmek mümkün. Makine otomatik olarak üç fotoğrafı bu ayarlarla çeker. Aslında yukarıdaki verdiğim örnekteki ilk iki fotoğraf AEB kullanarak çektiğim 0 ve -2 değerli fotoğraflar.Bu da +2 ile çekilen fotoğraf. Eğer makinenizde AEB yoksa bu ayarları manüel değiştirerek de yapabilirsiniz. Şimdi bu üç fotoğrafı birleştirerek HDR fotoğrafı oluşturacağız. Bunu yapabilmek için Photomatix isimli bir program kullandım. Bu özellik Photoshop'ta da var ama hem Photomatix çok basit bir program hem de Photomatix ile daha iyi sonuç aldım. Bu 3 fotoğraf peşpeşe çekildiği için doğa fotoğraflarında hareketlilik olacağı için sıkıntılar çıkabilir. Photomatix'in Auto Align özelliğini de devreye sokarak bu sorunu gidermeyi deneyebiliriz.
Üç fotoğrafı programa yükleyerek HDR'yi oluşturuyoruz. HDR önceden de bahsettiğim gibi ışık değerlerini de içeren 32 bitlik özel bir dosya formatı. Başka amaçlar için de bu dosyayı Photoshop'a yükleyerek kullanabiliriz. Şimdi biz bu dosyayı kullanarak Tonemapping denilen özel bir teknik ile ışık değerleri düzgün olan sonuç fotoğrafımızı üreteceğiz. Yine Photomatix programının ToneMapping ile ilgili penceresinden bazı küçük ayarlarla oynayarak sonuç fotoğrafımızı üretiyoruz.

Hareketsizlik sağlayabilme amacıyla makinemi koltuğun üzerine koyarak çektiğim için fotoğraf eğri idi. Bunu photoshop ile düzeltip bir iki küçük renk ayarı yaptıktan sonra bu sonucu elde ettim. Aslında diğer fotoğraflara bakıldığında çok etkileyici bir sonuç oldu. Photomatix'in ince ayarlarıyla oynayarak çok daha iyi sonuçlar elde edebilmek mümkün.

Sonucu dikkatle incelerseniz perdedeki patlamayı ve dolap içlerindeki kararmayı düzetmiş olduk. Yazının anafikrinin kolayca anlaşılabilmesi için programla veya makineyle ilgili detaylara fazla girmedim ama sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Teşekkürler,
verdiğiniz bilgiler çok faydalı ve açıklayıcı olmuş.
Dr. Ömer Aşıkoğlu

Adsız dedi ki...

Teşekkürler,
Gayet net ve anlaşılır bir açıklama. Peki Photomatix programını nasıl elde edebiliriz ?
Bahadır İLTER