Pazar, Ağustos 26, 2007

Program Dilleri

Günümüzde programlar iki ana gruba ayrılıyor. Web tabanlı programlar ve masaüstü programlar. Web tabanlı programlar internet explorer veya firefox gibi bir web tarayıcı ile belirli bir adrese girerek çalıştırdığımız programlardır. Bunların en çok bilinen örnekleri bankacılık uygulamalarıdır. Havale yapmak, fatura ödemek için bankanın sunduğu bankacılık uygulamasını kullanırız. Web tabanlı programlar bir web sunucusunda yüklüdür ve ayrıca kullanan kişilerin bilgisaylarına yüklenmesi gerekmez. Ajax'ın teknolojisi yaygınlaşana kadar kullanımı konforlu web uygulamaları yazmak pek mümkün değildi ancak Ajax ile masaüstü uygulamalarına yakın konfora sahip uygulamalar gerçekleştirilmeye başlandı. Web tabanlı programların bence en önemli iki dezavantajı ajax'a rağmen yüksek konfora sahip uygulamalar yazılmasının zorluğu ve masaüstü uygulamaları kadar gelişmiş geliştirme ortamları olmadığı için bir nebze geliştirme zorlukları olması. Web tabanlı program bileşenlerinin de çok yaygın olmayışı yine bir dezavantaj.
Masaüstü uygulamaları ise normal bilgisayara yükleyerek ve exe'si ile çalıştırdığımız programlardır. Bilgisayarımızda yüklü, hesap makinesi, paint, word gibi programları örnek olarak verebiliriz. Masaüstü uygulamaları bilgisayarın her türlü özelliğinden tam olarak faydalanabildiği için konfor seviyesi yüksek programlar yazmak mümkündür. Masaüstü programlarının en önemli dezavantajı kullanılacak her bilgisayara yüklenmesinin gerekmesi ve çok fazla sayıda kullanıcının kullanacağı merkezi uygulamalar geliştirme zorlukları olmasıdır.

Her iki program şeklinin dezavantajları olarak kabul ettiğim konular için önerilen çeşitli ara çözümler olsa da henüz tam olarak oturmuş bir teknoloji bulunmamaktadır.

Günümüzde diller kadar programı yazmak için kullandığımız geliştirme ortamları da (IDE) önem kazanmıştır. Dili bilen notepad ile bile program yazabilse de geliştirme ortamları daha doğru ve hızlı program yazabilmemizi sağlayacak birçok araç içerirler. PHP web programları yazmak için kullanılan yaygın bir dildir. PHP için ücretli, ücretsiz birçok alternatif olsa da Zend Studio çok popüler bir geliştirme ortamıdır. Program yazma, hata ayıklama, analiz ve optimizasyon işleri için birçok faydalı araç sunar. Diğer bir popüler web uygulaması geliştirme ortamı Microsoft Visual Studio 'dur. ASP.Net teknolojisi kullanılarak güçlü web programları oluşturulabilir. Dil olarak C#veya Visual Basic gibi alternatifler vardır. Codegear firması da Delphi for PHP ile piyasaya fiyakalı bir giriş yapmış ve oldukça dikkat çekmiştir.

Masaüstü programları yazmak içinse Java, C++, C#, Visual Basic, Object Pascal gibi diller kullanılır. Java için Eclipse, C++, C# ve Visual Basic için Visual Studio, Object Pascal içinse Delphi en popüler geliştirme ortamlarıdır. Java ile C# arasında kıyasıya rekabet olsa da Object Pascal dilinin kendine özgü önemli bir topluluğu vardır.

Program yazmayı öğrenmek için bilgisayar kursları iyi bir başlangıç gibi görünse de sadece eğitim ile birşeyler öğrenebilmek çok zordur. Kurslar kişiyi sadece işin içine sokar. Gerisi tamamen kişisel çabaya ve sabahlanan gün sayısına bağlıdır. Kimi uzmanlar iyi programcıların yetişmesi için en az 10 yıl gerektiğini söylerler. 10 yıl gerçekten gerekir mi çok emin değilim ama sabırla çalışma mutlaka sonuç verecektir.

1 yorum:

hasan dedi ki...

bu programa dillerinin çevirisini yapn bir purogram yok mu bu konuda bilgi istiyorum