Çarşamba, Ağustos 08, 2007

Rezervasyon Macerası

Normalde herşey dahil oteller bir süre sonra monotonlaşıyor. Belli saatte kalk, yemeğe git, plajda güneşlen derken birkaç gün sonra sıkıcı hale gelmeye başlıyor. Hem bu nedenle hem de bu bloguma kaynak oluşturabilmek için bu sene tatilimi 3 değişik otelde 3'er gün kalarak geçireceğim. Otel seçimlerinde hayli zorlandım ama otelleri tanımak için internet en büyük yardımcım oldu. Özellikle tatilsepeti.com ve hangiotel.com siteleri hemen her otelle ilgili bilgi içeriyor. Burada yaşadığım iki önemli konudan bahsetmek istiyorum.

Kalacağım iki oteli tatilsepeti.com aracılığı ile rezerve etmek istedim. Sistemleri şöyle; internet aracılığı ile iletişim bilgilerinizi gönderiyorsunuz ve sizi telefonla arayarak rezervasyon işlemlerinizi tamamlıyorlar. Normalde iş telefonu ve ev telefonu seçeneği var. Açık ofis ortamında olduğum ve konuşmalarımdan insanların rahatsız olabileceğini düşündüğüm için ev telefonumdan aranma seçeneğini seçtim. Cuma günü arayan olmadı, cumartesi de arayan olmadı. Pazar günü internet sitelerinde verdikleri telefondan ben aradım. Telefona bilgisayar cevap verdi ve beni 8. sıraya koydu. 8 kişinin rezervasyon işlemlerinin bitmesini bekleyemeyeceğim için telefonu kapattım. Birkaç saat sonra eşimle başka bir turizm acentasının yerine giderek rezervasyonumuzu yaptırdık. Pazartesi işyerime gittiğimde tatilsepeti.com dan beni arayıp bulamadıklarına dair bir mail attıklarını gördüm. Cuma günü akşamüstü saat 4'te ev telefonumdan aramışlar. Hafta içi saat 4'te insanların evde olmayacağını hesap etselerdi müşteri kaçırmamış olacaklardı. Aslında çözümü çok basit. Telefon numarasını verdiğim yerde hangi saatlerde aranmak istediğimi yazabilseydim çok kolay olacaktı.

Bir başka otelin rezervasyonunu ise hangiotel.com sitesinden yapmak istedim. Sitedeki telefon numarasından oteli aradım. Otel sitede yazan fiyattan daha yüksek bir fiyat söyledi. Ben fiyatlarını internet sitedinden aldığımı, neden böyle bir fark olduğunu anlamadığımı söyledim. Telefondaki kişi fiyatı milliyet gazetesinin kendi kafasına göre verdiğini, bu nedenle kendilerine dava açtıklarını, bu durumdan kendilerinin de çok rahatsız olduğunu söyledi. Tabiiki bu bana pek inandırıcı gelmedi. Fiyatların otel tarafından siteye girildiğini tahmin ettiğimden konuyu internet sitesindeki şikayet formuyla ilgiliye aktardım. Ertesi günü hangiotel.com'dan çok ilgili bir mail aldım. Oteli aramışlar ve konuyla ilgili uyarılarını yapmışlar. Ayrıca sorduğum başka bir soruya da detaylı cevap vermişler. Bir sonraki gün kontrol ettiğimde fiyatın otel tarafından düzeltildiğini gördüm. Aslında olayın temelinde hangiotel.com'un otelleri fiyatlarına göre sıralaması var. Otelin fiyatı ne kadar ucuz olursa listenin o kadar başında çıkıyor. Aslında rekabeti teşfik etmek adına kullanıcı açısından süper bir uygulama. Tek tük de olsa sistemi hatalı kullanan oteller olabileceğini dikkate alarak son kararı vermeden önce beğendiğiniz otelin fiyatlarını telefonla teyid etmekte bence fayda var. Unutmadan söyleyim bazı oteller kredi kartına tek çekim dahi olsa komisyon uyguluyorlar. Sitede 70 milyon olan fiyat kredi kartıyla öderseniz 75 milyon olabiliyor. Ayrıca yine bazı oteller rezervasyon yapmak için önden bir günlük ücreti banka hesabından havale edilemsini isteyebiliyor. Bu uygulamanın rezervasyon yaptırıp da gitmeyen kişilerden korunmak için yapıldığını düşünsem de bu bilgilerin de sitede gösterilmesi müşteri açısından faydalı olabilir. Hangiotel.com'un sitelerine ekledikleri otelleri kendilerinin bizzat giderek incelediğini, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini devamlı kontrol ettiklerini de bu noktada söylemek lazım.

Hiç yorum yok: