Cuma, Eylül 21, 2007

Otellerde domuz eti tehlikesi mi var?

Az önce seyrettiğim televizyon programı beni şok etti. Program yemeklerinde normal et yerine domuz eti kullanan otellerle ilgiliydi. Programda anlatılanların doğruluğuna birşey demiyorum ama doğrunun sunuluş şekli çok ilginçti. Hatta bir aşçının anlattıkları dehşet vericiydi. Aşçı diyor ki normal etin kilosu 15 YTL iken domuz eti 2 YTL'ye satılıyormuş. Bu nedenle oteller dana eti yerine domuz eti alıp yemeklerde kullanıyormuş. 25-50 YTL ye herşey dahil otellerin normal et kullanırsa maliyeti kurtarması mümkün değilmiş. Hatta yarım pansiyon olsun yine kurtarmazmış. Aşçı bunu yapan 100 tane otel sayabilirim diyor. Ayrıca domuz etiyle pişen yemeğin normal etle pişen yemekten ayırdedilebilmesi de mümkün değilmiş. Programın sonunda da baskın görüntüleri var. Baskın da zaten bu itirafı yapan aşçının çalıştığı otele yapılıyor.

Bence programdaki önemli bir çelişki şu. 100 otelde yemeklerin domuz etiyle yapıldığını iddia eden kişi zaten yemekleri domuz etiyle yapan aşçının kendisi. Yani bu direk suçu işleyenin iddiası. Adam belki de herkesin aynı şeyi yaptığını söyleyerek kendisinin hatasını örtmeye çalışıyor ama bu ekrana böyle yansımıyor. Programda otel adı verilmediği ve görüntülerin de Bodrum'da çekildiği belirtildiği için Bodrum otellerinin tümü şüphe çekiyor. Otel adı neden verilmiyor? Madem faydalı olmak ve insanları uyarmak için program yapıyorsunuz verin otelin adını kimse gitmesin oraya. Bodrumda 100 otelde bu yapılıyor şeklindeki iddialar ortada net bir kanıt olmadığı sürece insanlarda şüphe uyandırmaktan başka bir işe yaramaz. Resmen "Ey vatandaş Bodrum'a gitme yoksa orada domuz eti yedirirler sana." gibi bir sonuç çıkıyor. Eğer 100 otelde bu yapılıyorsa demek ki Bodrum kontrol edilemeyen biryer. Burada ne ilgili bakanlığın denetlemesi, ne belediye ne polis ne jandarma var. Yapmayın etmeyin bu kadar kolay mı bu işler. Böyle ise evden hiç çıkmamamız lazım.

Daha önceki yazılarımda Türk turizminin sağlam yerli turist altyapısına sahip olması gerektiğini düşündüğümden bahsetmiştim. Belki bu program basında fazla ses getirmeyecek ama programda gösterilenlerin bire on katılarak kulaktan kulağa yayılacağını düşünüyorum. Zira domuz eti konusundaki hassasiyetimiz malum.

Konuyla ilgili bakanlığın veya belediyelerin yapılan otel denetimlerini ve denetim sonuçlarını günlük olarak internet sitesinde yayınlaması lazım. Bu çalışmanın hem denetim kurumları hem de oteller adına çok faydalı sonuçlarının olacağını düşünüyorum. Böylelikle insanlar tatil merkezlerimizin dağbaşı olmadığını ve ilgili kurumların turizm konusunda ne kadar hassas olduklarını görürler ve gönül rahatlığıyla tatillerini yapabilirler.

Devletimiz sağlıklı, güvenli ve huzur içinde tatil yapmamız için elindeki tüm olanakları kullanmakta, bu sektörün gelişmesi için büyük çabalar sarfetmektedir. Bizim de tıpkı marketlerden alışveriş yaparken, hastanelere giderken, çocuklarımızı okullara gönderirken güvendiğimiz gibi bu konuda da devletimize güvenmemiz gerekir.

Hiç yorum yok: