Pazar, Eylül 09, 2007

Salinas Beach Hotel (Bodrum)


27,28,29 Ağustos 2007

Otelin internet sitesi: http://www.salinasbeachotel.com/

Maceralı bir Bodrum tatilinin sonuna geldik. Aniden Ankara'ya alışmak kolay olmasa da evimizi özlemişiz. Artık sıra planladığım gibi kaldığım otellerle ilgili izlenimlerini aktarmaya geldi. Lafı fazla uzatmadan ilk otelin incelemesine geçelim. Salinas Beach Hotel'i http://www.hangiotel.com/ sitesinden uzun araştırmalar sonunda buldum. Tatil siteleri genellikle acentalar ile çalıştığı için ekonomik oteller genellikle internette pek karşımıza çıkmaz. Hangiotel.com bu konuda bir farklılık yaratmış ve acenta bağlantısı olmayan ekonomik otellere de yer vermiş.

Bu fotoğraf otelin internet sitesinden alınmıştır.

Salinas Beach Hotel, Gümbet-Asarlık mevkiinde, bulunuyor. 3 yıldızlı. Herşey dahil konseptinde çalışıyor. Otel 2'şer katlı birkaç küçük binadan ve 3 katlı bir ana binadan oluşuyor. Otelin çevresi yüksek duvarla çevrili ve ana giriş kapısı haricinde girişi bulunmuyor. 23 standart, 7 suit, 19 aile odası var. Ana binanın yanında restoran ve havuz için ayrılmış bir alan var.

Bu fotoğraf otelin internet sitesinden alınmıştır.

Otele ilk girişimizde arabamızı otelin duvar kenarına parkettik. Eşyalarımızı alarak otele geçtik. Kayıt işlemlerimizi tamamladıktan sonra bir bayan görevli bize odamıza kadar eşlik etti.

Otel müşterileri arabalarını otelin duvar dibine parkediyorlar. Herhangi bir yer bulma sorunu yaşamadık.

Oda Değerlendirmesi


Resepsiyon işlemleri tamamlandıktan sonra oda anahtarı, televizyon ve klima kumandası verdiler. Hemen resepsiyonun karşısında küçük bir odaya geçtik. Hem görevli bayan olduğu hem de oda çok yakın olduğu için bavulumuzu kendim taşıdım.

Bu fotoğrafı hemen kapı girişinde durarak çektim. Oda küçük olduğu için fotoğraf makinem genel bir görüntü alabilmek için yeterli olmadı. Oda yataktan biraz daha büyük. Büyük bavulumuzun sığacağı bir yer bulamadığımz için bavulumuzu da yere koyunca zaten geçecek yer de kalmadı :)

Yatağın hemen yanında küçük bir duş ve tuvalet var. Karşı tarafında da dolap ve televizyon var. Oda geneli ve kullanılan diğer malzemeler gayet temiz.

Dolaplar ahşap ve bakımlı. Dolapların arasında küçük bir ayna ve puf var. Dolaplarda askılık mevcut. Zemin seramik. Yatak başucunca iki komodin var. Telefon var.

Yatağın baş tarafında uzaktan kumandalı split klima var. Sessiz çalışıyor ve iyi soğutuyor.

Televizyon böyle yerleştirilmiş. Yatmadan seyretmek biraz zor. Yabancı kanallar dahil 15 kadar kanal çekiyor ve kanallar oldukça net.

Odanın küçük bir tuvaleti ve duş alma yeri var. Aynanın hemen yanında saç kurutma makinesi var. Banyoda telefon da var.

Duş alma yeri benim gibi cüsseli bir adam için biraz küçük geldi ama yine de yeterli. Sıcak su 24 saat var.

Banyoda iki sabun, iki bardak ve tuvalet kağıdı var. Biraz aradıktan sonra tuvalet kağıdını dolabın içinde bulduk. Duş jeli, sıvı sabun, şampuan gibi ekstralar yok ama zaten bunları hep yanımızda taşıdığımız için sorun olmadı.

10 saatlik bir yolculuk ve sora sora otel bulma çabasından sonra yorgun ve susamış bir halde odaya geldik. Hemen üzerimizi başımızı çıkarıp içmek için birşeyler ararken kapı çalındı ve iki görevli ellerinde şarap ve meyve ile geldi.

"Balayı çiftimize mutluluklar dileriz" dedikten sonra şarap ikram ettiler. O an oldukça susadığımız için "Keşke şarap yerine iki bardak soğuk su getirseydiniz. Hem biz balayı çifti de değiliz." dedik. "Şarabı biz getiriyoruz, suyu kendiniz bardan alıyorsunuz" diyerek gittiler. Bence 3 yıldız dahi olsa bu sıcak tatil yerlerinde odalarda mini bir buzdolabı ve içinde de hiç değilse içme suyu olmalı. Otele ilk giriş haricinde de gece sık sık susuyorsunuz ve odanıza su götürseniz de buzdolabı olmadığı için aldığınız sular ısınmış oluyor. Aslında güleryüzle yaptıkları bu meyve jestinin bizi çok memnun etmesi gerekirdi ama bizim için doğru bir an değildi. Gümbeti pek bilmediğimiz için oteli kolayca bulamamamız, susuzluk ve sıcak hava biraz başımıza vurmuştu. Belki gergin halimize pek bir anlam veremediler ama yine de düşünceleri güzeldi.

Hemen kapı dibindeki bu yere anahtarınızı takıp odaya elektrik gelmesini sağlıyorsunuz. Odadan çıkarken anahtarı aldığınızda 10-15 saniye sonra herşey sönüyor. Ben pek umursamadım ama küçük çocuklu ailelerin odaya ilk girdiklerinde yere yakın prizleri kontrol etmelerini öneririm.

3 gün boyunca her gün odamıza gelindi, ortalık toparlandı, yatağımız düzeltildi, tuvalet temizlendi.

Burası odanın kapısı ve balkonu. Balkonda iki sandalye ve küçük bir sehpa var. Karşı taraf tekne tamir yeri gibi biryer. Aslında gitmeden önce GoogleMap'den otelin konumuna baktığımda karşıdaki açık alan teknelerle doluydu. Gürültü olabilir diye biraz endişe etmiştim ama geldiğimde faaliyette olmayan boş biryer olduğunu gördüm.

Balkonda olmasını hep arzu ettğim şey çamaşır asma yeri. Denizden veya havuzdan gelince ıslak eşyaları asmak gerekiyor. Böyle bir yer olmadığı için otelin karşısındaki bakkaldan çamaşır ipi alarak kendimiz bir yer kurduk. Yeri gelmişken bu bakkaldan da sözetmek gerekir. Hemen otelin karşsında ve gece 11-12 ye kadar açık. Herşey normal piyasa fiyatından satılıyor ve tatilde ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü gereç temin edilebiliyor.

Bu fotoğrafı ise biraz daha sağdan çektim. Uzaktan denizi görebilmek mümkün.

Burası da balkondan aşağı bakıldığında görünen alan. Burası bar ve yemek alanı. İki masa tenisi sahası ve bir langırt makinesi var. Langırtı denemedim ama galiba para atılarak çalıştırılıyor. Masa tenisi ücretsiz. Alanın sonunda ise havuz var. Şu anda kahvaltı saati.


Aynı yerin biraz daha yakından gece görünümü. Şu anda akşam yemeği yeniyor. Akşam yemeği bitmesine yakın bir rehber bayan etraftaki küçük çocukları toplayarak bu alanda onlarla oyunlar oynuyor, dans ediyor. Son günümüzde önemli bir maç vardı. Resepsiyonda duran dev televizyonu buraya indirdiler. Hep beraber seyrettik.

Odalarda iyi çalışan hızlı kablosuz internet bağlantısı var. İnternet bağlantısından ücret alınmıyor. Resepsiyondan ağ şifresini öğrenerek internete girebiliyorsunuz.

İlk gecemizde rehber bayan masamıza gelerek gece tekneyle mehtap turuna katılmak isteyip istemediğimizi sordu. Kabul ettik. Kişi başı 30 YTL ödedik. Heavy Piercing'li matrak şöförümüz Yusuf minibüsüyle bizi otelin önünden alarak tekneye götürdü. Gece hiç böyle bir tekne turuna katılmamıştım. Çok güzel bir turdu ve çok dinlendiriciydi. Aynı minibüsle geri döndük. Otele döndükten sonra bazı müşteriler gece Gümbet'te bir diskoya gittiler, biz çok yorgun olduğumuz için gitmedik.

Restoran ve Yeme İçme Değerlendirmesi

Restoran ana binanın en alt katında. Sabah, öğle ve akşam yemek servisi yapılıyor. Ayrıca saat 5 gibi çay ve kek servisi yapılıyor. Yemek saatleri çok kalabalık ve kuyruk olduğu için hep yemek saatlerinden 1 saat sonra gittik. Yemek saati içinde hangi saatte giderseniz gidin yemek bulunuyor. Yemek bitmesi gibi bir olay yok. Sabah kahvaltıda normal kahvaltılık yiyeceklerin dışında gününe göre yumurta veya sosis gibi ekstralar oluyor. Çeşit yeterli.

Öğle ve akşam yemeklerinde çorba ve bir ana yemek veriliyor. Bu akşamki yemeğimizde domates çorbası, tavuk, erişte, pilav ve patates kızartması vardı. Belki de otelden ayrılırken hiç unutmayacağınız şey bu yemeklerin lezzeti olacak. Temizliği ve lezzetli yemekleri için aşçıbaşını kutluyoruz.

Öğle ve akşam yemeklerinde ana yemeğin haricinde açık büfe kısmında da salata ve meze türü yiyecekler var. Ayrıca buradan gününe göre puding veya revani gibi tatlı servisi de yapılıyor. Her türlü yemekten dilediğiniz kadar almak serbest.

Yemek yeme alanının yakından bir görünümü. Arkadaki ışıklı alan yemek alınan yer, sağ tarafta ise içecek servisinin yapıldığı bar alanı var. Bar bankosunun üzerine meyve suları ve normal su alabileceğiniz soğutma makineleri var. Kendiniz buradan dilediğiniz içeceği alabiliyorsunuz. Makinelerin yanına mavi plastik bardaklar dizilmiş ve oradan bardak alıp içtikten sonra geri oraya koyuyorsunuz. Temiz bardaklar ters, kullanılmışlar düz konularak kirlilerle temizler ayrılıyor ama hem karışıklık olmaması hem de hijyen açısından tek kullanımlık küçük beyaz plastik bardaklardan olsa daha iyi olabilirdi. Kola, bira gibi içecekleri barmen arkadaştan istiyorsunuz. Bu içecekler normal cam bardakta servis yapılıyor.

Normalde bu alanın ilerisi havuz kenarı ve gece havuz ışıklandırılarak hoş bir ortam oluşturuluyor. Erken gelenler yemeklerini havuz kenarında yeme şansına sahipler ama biz hep geç gittiğimiz için yemek sırasında o alanda fotoğraf çekemedim.

Sağda görülen bina komşu otelin binası

Havuz ve Plaj Değerlendirmesi

Otelin gün boyunca en hareketli yeri havuz bölümü. Otel kapasitesine göre normal boyutlarda bir ana havuz, çocuklar için de küçük bir çocuk havuzu var.

Havuz suyu temiz, devridaim sistemi devamlı çalışarak suyu değiştiriyor. Havuz çevresinde şezlonglar ve şemsiyeler var. Havuz çevresine çocuklar için çeşitli su oyuncakları var. Havuzun heryeri yetişkinlerin boyunu geçmeyecek derinlikte.

Çocuk havuzunun bu fotoğrafını otelin internet sitesinden aldım. Bu fotoğrafta görünmüyor ama şezlongların göründüğü köşede çocuklar için küçük bir park var.

Havuzdan sıkılırsanız hemen havuz kenarındaki kapıdan çıkıp bu yoldan plaja gidebilirsiniz. Otel denize sıfır ama plaja bir 100-150 metre kadar yürüyorsunuz. Otelle plaj arasında başka bir küçük otel daha var.

İlk gün otel havuzunun kalabalık olmasını biraz garipsemiştim. Sonuçta deniz varken havuz o kadar da çok tercih edilmez. Plaja ilk gittiğimizde durumu biraz şaşırarak anladık. Hangiotel.com sitesinde gördüğüm özel plaj, herşey dahil ve denize sıfır ifadelerinden, biraz da otelin isminden etkilenerek plajın otele ait bir yer olduğunu düşünmüştüm ancak gittiğimizde plajın otelle hiç bir alakası olmadığını anladık. Sonradan farkettim ki hangiotel.com sitesinde eğer plaj otele aitse şezlong, şezlong minderi ve şemsiye ibareleri de oluyor. Sonuç olarak plaj otele ait değil ama plajda bir işletme Salinas otel ile anlaştıklarını ve otel müşterilerinden şezlong ücreti almadığını söyledi. Bize gösterdikleri yere yerleştik.

Pembe ve sarı şezlonglara oturmak ücretli, diğerleri Salinas müşterilerine ücretsiz. Her işletme denizde dubalarla kendisine bir yer çevirmiş. Plaj alanına dışarıdan yiyecek, içecek getirmek yasak. Bunu gördüklerinde hemen uyarıyorlar. Birşey istiyorsanız oradan almak zorundasınız. Su 2 YTL, Çay ve Kola 3 YTL. Oturduktan bir süre sonra sık sık birşey içip içmeyeceğinizi soruyorlar. İçmediğiniz zaman moralleri bozuluyor, hafif söylenerek gidiyorlar. Neyse ki içecekleri güzel servis yapıyorlar.

Arkadaki alanda bar, restoran gibi yerler var. Plajın ücretli olmasının bir avantajı olsa gerek hiç yer bulamama sorunu yaşamadık. Öğlen yemeğine giderken havlularımızı plajda bırakmamıza müsade etmediler. Gelen müşterilerin yer bulamadığını, gerekirse eşyalarımızı alacaklarını söylediler. O kadar su, çay, kola, vb almamıza rağmen bir türlü müşteri kategorisine yükselemedik.

Deniz çok temiz. Mavi bayraklı. Etrafta o kadar işletme, tekne, deniz sporu vb. olmasına rağmen deniz hiç kirlenmemiş. İlk gittiğimiz gün neredeyse denizden hiç çıkmadım. Hoş bir manzarası var. Denizin ilk girişi taşlı, sonrası güzel kumlu. Deniz boyu çabuk geçtiği ve işletmeler kendilerine ait yerlerin etrafını çevirdiği için biraz küçük kalıyor ve çabuk doluyor. Yüzmeyi iyi biliyorsanız biraz uzaklarda yüzmeyi tercih edebilirsiniz. Duş alma yeri var ama soyunma kabini yok. Restoranın arkasındaki tuvaleti kullanıyorsunuz. Aslında 3. günümüzde tuvaleti ıslatarak turistleri rahatsız ettiğimi söylediler ve mayomu değiştirmeme izin vermediler. Turist statüsüne yükselemediğim, hem de mayomun üzerinde kurumasından rahatsız olduğum için bir daha plaja gitmedik. Biz de herkes gibi havuzu tercih ettik.

Biraz şanssızlıkla herşey üstüste gelmiş veya o an tecrübesiz bir personele denk gelmiş olabilirim. Aslında plajı kendine ait otellere verilen ücretlerle karşılaştırıldığında plajda harcadığınız para çok normal ama sorun tamamen sunum ile ilgili. Herşeyden önce personelin yabancı turistle başarıyla kurduğu güzel diyaloğu yerli müşterilerle de kurması gerekir. Bunun dışında eğlence ve hizmet kalitesi gibi konularda da işletmelerin gelişmesi gerekir. Eğlenmeyen insan nasıl para harcar? Zaten en ufak bir farklı muamele hissetiğiniz anda artık para harcamak içinizden gelmiyor. Daha ilk plaja girdiğiniz anda oraya oturmak yasak, iskele yasak, elinizdeki suyu içeri sokmak yasak diyorlar, sonra da gelip ne içersiniz diye soruyorlar :) Eğer 2 liraya su, 3 liraya çay içeceksem oturduğum şezlongların pırıl pırıl olmasını ve personelin güleryüzlü olmasını beklerim. Hazır dolunay da varken eşimle o güzelim deniz kenarında romantik bir akşam yemeği yemek çok istedim. Eşim normal zamanda bu teklife bayılırdı ama ikimizin de içinden gelmedi. Çevredeki otellerin bu konuda plaj işletmelerine biraz baskı yapması ve hizmet kalitelerini arttırmaya zorlamaları gerekiyor bence. Hizmet kalitesi yüksek plajlar oteller için de çok büyük bir artı değer olacaktır.

Gece sahilden yürüyerek Gümbet Barlar sokağına gittik. Sahilden bir 15 dakika kadar yürüdükten sonra ara sokaklardan birinden barlar sokağına çıktık. Kalabalık, müzik, dükkanlar, ışıl ışıl restoranlar hepsi çok güzeldi. Eğlenceli bir gezme ve alışveriş faslından sonra tekrar yürüyerek otelimize döndük. Bence kaldığımız otel Gümbet'in en güzel yeri çünkü Gümbet'in içindeki yerler geç saatlere kadar aşırı gürültülü. Salinas gece oldukça sessiz ve uyumak için çok ideal. Tatilimiz boyunca en rahat uyuduğum otel burası idi. İsterseniz kafa dinleyin, isterseniz biraz yürüyüp kendinizi akışa bırakın.

Gece eşimle yaptığımız sahil gezintisini ve otelin nefis yemeklerini hayatım boyunca hiç unutmayacağım.

Sonuç

Otel çocuklu, çocuksuz her tür müşteri tipi için ideal. Bizim oda küçüklüğü nedeniyle çocuklu aileler için çok uygun değildi ama dışarıdan gördüğüm kadarıyla daha büyük odaları da var. Çocukların uyuyacağı saatlerde müzik yayının kesilmesine dikkat ediliyor. Konum olarak çok iyi. Personel turizm konusunda üst seviyede eğitimli görünmese de güleryüzle ve iyi niyetle işlerini düzgün yapmaya gayret ediyorlar. Otel ve odalar genel anlamda temiz. Yemekler güzel. Sezon sonu olmasının neden olduğunu düşündüğüm bazı küçük aksaklıkları gözardı edersek üç yıldızlı bir otele göre değerlendirildiğinde verdiğiniz paranın karşılığını alabiliyorsunuz.

Otelde 27,28,29 Ağustos 2007 tarihlerinde kaldık. Bu tarihler otelin en pahalı olduğu tarihlerdi. Geceliğine kişi başı 70 YTL ödedik. Rezervasyon için önden 100 YTL kaparo havale ettik, kalanını komisyon ödemeden kredi kartından çektirdik.

3 yorum:

berkol dedi ki...

Sevgili Eren gordum ki boylesine güzel özene bezene Salinas Otel için hazirladigin bu yazi sizin Salinas Beach otel in sahipleri ile bir diyalogunuz var gibi gozukuyor. Ancak bizde ailece gecen yaz orada kaldigimiz icin bizim duygularimiz yansitmissin. Eline diline saglik. Aslinda biz Otel sahibi Yasar Beyin (saolsun kendisi cok ibir insandir burdan oanada bu vesile ile tessekur ederim)cok uzaktan tanidik biri oldugu icin giderken teredut icindeydik. Ancak 1 hafta kaldiktan sonra sizin yasadiklarinizin aynisi ile otel den ayrildik. Sizin yaziniz da bizi sasirtmadi. Sizin yazinizida yeni gorduk. Tail mevsimi yaklastigindan searh yaparken gordum ve yorum birakam ihtiyaci hissettim ve size tessekur ediyorum.

Sevgi ile kalin.

Berkol

Anonim dedi ki...

ya ne desem bılmem kı bu yorumlardan HERHALDE BI PARCA AKLINIZ VARSA OTEL CALISANLARI VEYA AKRABALARI TARAFINDAN YAPILDIGINI ANLARSINZ NEYSE 2 HAFTA ONCE ORDAYDIM BERBAT BERBAT EL HAVLUSU 3 GUNDE GELDI KLIMA BOZUK YEMEKLER YAGLIMI YAĞLI KIÇ KADAR HAVUZ DAHA NE DIIM SURATSIZ PERSONEL ALLAHIM BI DAHAMI TOVBE

Anonim dedi ki...

Yemekler kötü. Odanın her yeri dökülüyor. Küvetin kapağı üstüne düşüyo kapı topuzu elinde kalıyo falan. Havuz barda atıştırmalık yiyecekler var deniliyor inanmayın yok. Barmen diye koydukları adam otele gelen kız müşterilere sarıyolar. Lakayıt tavırları ile insanı çileden çıldırtıyor. Otelin personellerinin hemen hemen hepsi kırk yıllık tanıdığınmış gibi konuşup espri yapmaya çalısıyolar. Sınırsız alkol demişler ama sınırsız su o alkol değil. Hayatımda görmediğim sadece mide şişiren alkolleri büyük lütufmuş gibi veriyolar. 3 kuruş daha fazla verin başka bi yere gidin derim. Tek iyi yanı iyi arkadaşlıklar kurdum. Oda şanstı. Salinas hayal kırıklığı tanımının tam karşılığıdır.