Perşembe, Ekim 18, 2007

Bilgisayar Programı Yatırımı

Neden bilgisayar programı satın alırız?

Bilgisayar programı satın almamızın birçok farklı nedeni olabilir. Rakiplerimizin satın aldığını duymuş olabiliriz, bir pazarlamacının anlattığı özelliklerden etkilenebiliriz, büyük bir şirketin yeni geçtiği programın ne kadar başarılı olduğunu okumuşuzdur, işyeri komşumuz aldığı müthiş programdan bahsetmiş olabilir veya bir reklamdan etkilenmiş olabiliriz. Hatta büyük firmalarla aynı programı kullanarak onlarla aynı kategoride değerlendirileceğimizi bile düşünüyor olabiliriz.

Gerçekte bu yollardan hiçbirisi bize faydalı olacak olan programı seçmemizde faydalı olmaz. Program bir sorunu çözmelidir. Her işyerinin çözüm bekleyen kendine özgü benzersiz sorunları vardır. Bizim için önemli olan işyerimizin çalışma şeklini anlamamız, gereksinimleri belirlememiz ve yaşadığımız sorunların programla nasıl çözülebileceğine dair fikirler edinmemizdir. Genellikle bunları yapmak yerine satın almayı düşündüğümüz programların inanılmaz özellikleriyle veya kulaktan dolma başarı hikayelerle ilgileniriz. Aslında hiç bir program pazarlamacısı işimizle ilgili detaylı incelemeler yaparak programın sorunlarımızı nasıl çözeceğini anlatmaz. Onun yerine XYZ mağazalar zincirinde nasıl beğenilerek kullanıldığını anlatır. XYZ'nin sorununu çözen bizim sorunumuzu haydi haydi çözer değil mi? Ne yazık ki değil. Sorunumuzu tam anlamadan çözüme ulaşmamız mümkün değildir. Birinci adım programa neden ihtiyaç duyduğumuzu anlamak olmalıdır.

İkinci adım gereksinimlerimizi karşılayan en iyi çözümü tespit etmek olacaktır. Burada aslında işler biraz karışıktır. Pazarlamacılar aynı şeylerden bahsettikleri ve aynı sorunları çözdüklerini anlattıkları halde yüz dolardan milyon dolarlara kadar çeşitli fiyatlarla karşımıza çıkarlar. Hatta daha da ilginci bilgiç bir arkadaşımız aynı işi yapan ücretsiz bir program olduğundan da bahseder. Alternatif programların tam olarak ne yapabildiğinin ve işimize ne kadar uygun olduğunun araştırılması önemlidir.

Diyelim ki gereksinimlerimizi güzelce tespit ettik ve ihtiyaçlarımızı tam olarak karşılayan programa karar vererek satın aldık. Artık bir yan gelip yatma zamanı geldi değil mi?

Ne yazık ki sadece para harcayarak en iyiyi yapabilmek mümkün değildir. Program çalışanların bir kısmının yaptığı işleri üstlenebilir ancak kullanacak birileri olmadan program hiç bir işe yaramaz. Aslına onu doğru kullanacak birileri olmadan işe yaramaz. Öncelikle programı doğru kullanabileceğimiz şekilde iyice öğrenmemiz gerekir. Aslında bir de programın doğru şekilde çalışmasının nasıl sağlanacağını da öğrenmemiz gerekir. Bir programın doğru çalışması birçok yan faktöre bağlıdır.

Belki de en önemlisi satın aldığımız programı işleri yürütme sorumlusu olarak değil yaptığımız işlerin birkısmını devredebileceğimiz bir yardımcı olarak görmeliyiz.

Hiç yorum yok: