Pazar, Ekim 21, 2007

Design Patterns'a Hakim Eleman Aranıyor

Bugün gazetedeki iş ilanlarını incelerken programcı arayan bir şirketin gazeteye verdiği ilan gözüme çarptı. Aranılan nitelikler arasında "Object Oriented Design ve Patterns'a hakim" diye bir madde vardı.

Design Patterns'a hakim olmak nasıl birşeydir? Neden şirketler Desing Patterns'a hakim adam ararlar? Design Patterns'a hakim olmak neyi ispatlar? Bu hakimiyet nasıl ölçülür?

Tasarım kalıpları temelde programcılığa yeni başlayan kişilerin Nesne Yönelimli Programlama'nın ilkelerini daha kolay öğrenebilmeleri için düşünülmüştür. Nihayetinde teoridir, kalıptır, sık yaşanın NYP problemlerine getirilen çözüm önerileridir. Pratikte çok da işe yaramaz çünkü gerçek hayat problemleri genellikle bir kalıba uymaz. Tecrübeli bir NYP programcısının yazacağı kod ilgili kalıbın tarifini bilse de bilmese de zaten çok farklı olmaz. Tecrübesiz programcılar genellikle çalışan kodu sırf iyi olacağını düşündüğü için kalıba uydurmaya çalışır ve gerekenden fazla iş yapar. Biraz da espiriyle karışık bir Hello World uygulaması örneği.

Bir kurs ilanında Tasarım Kalıbından bahsedilmesi normaldir ama iş ilanında bu niteliği garipsedim.

Hiç yorum yok: