Pazartesi, Ekim 08, 2007

.Net Kaynak Kodları Açılıyor

Microsoft Visual Studio 2008 ve .Net Framework 3.5 ile birlikte .Net kütüphanelerinin kaynak kodlarını açıyor. Kaynak kodları doğrudan indirilebilecek veya VS2008'e yapılacak bir ayarla otomatik olarak ihtiyaç oldukça indirilecek. Kaynak kodların kullanımı daha önceden duymamış olduğum Microsoft Reference Licence ile lisanslanmış durumda. Bu şu anlama geliyor.

Ne maksatla olursa olsun:
  • Kaynak kodlar üzerinde değişiklik yapılamaz.
  • Kaynak kodlar hata düzeltme için kullanılamaz.
  • Kodlara yeni özellikler eklenemez.
Kaynak kodlar sadece koda bakma ve hata ayıklama maksatlı açılıyor. Tabi kodların hata ayıklayıcıya entegre edilmesi hata ayıklama anlamında büyük avantaj. Lisansa göre yakaladığımız hata .Net kodları içinde olsa dahi kod üzerinde değişiklik yapamıyoruz. Microsoft modifiye edilmiş .Net kütüphanesi yakalarsa geliştiricisinin canını yakma gücü elince var. Hata gördüğümüzde düzeltmek yerine sıkıntıyı .Net geliştiricilerine iletebiliyoruz. Böyle bir avantajımız (!) var :)

Bloglarda dönen dedikodulara göre bu hareket biraz da Mono projesinin önünü kesmek için yapılmış. Mono bildiğiniz gibi .Net programlarının Windows, Linux, Solaris, vb. gibi işletim sistemlerinde çalışmasını sağlıyor. Bir nevi .Net Framework'ün açık kaynaklı Linux klonu. Tabii Mono kodları üzerinde dilediğiniz değişikliği yapabiliyorsunuz. Rivayet odur ki; Microsoft Mono'da, .Net Framework'den aşırılmış kodlar olduğunu iddia ediyor. Microsoft kodları yayınladıktan sonra bu konuda Mono'nun üzerine gider mi onu da zaman gösterecek. Zaman ne gösterirse göstersin açık kaynak zihniyetinin Microsoft'a büyük zarar verdiği tartışılamaz bir gerçek.

Hiç yorum yok: