Cumartesi, Mayıs 14, 2011

SambaPOS Gerçekten Ücretsiz mi?

Bir süre önce konuk ağırlama sektörüne yönelik Samba projesini başlatmıştık. SambaPOS bu proje içinde restoranlara yönelik yayınladığımız ilk ürünümüz. Samba projesi içindeki ürünler açık kaynak ve ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Son günlerde en çok şu sorulara cevap veriyoruz.

SambaPOS gerçekten ücretsiz mi?
SambaPOS gerçekten ücretsiz. Bazen telefonla bize ulaşan kullanıcılarımızı ikna etmekte zorlanıyoruz ama gerçekten öyle. SambaPOS içinde süre dolması, kullanım sınırlaması gibi gizli saklı bir şey yok. Programı dilediğiniz kadar, istediğiniz sayıda kullanıcıyla, arzu ettiğiniz şekilde kullanmakta özgürsünüz. Samba projesi kapsamındaki tüm programlar da bu şekilde üretilmeye ve dağıtılmaya devam edecek.

Peki o zaman neden ücretsiz?
Çünkü sizin programı indirip bilgisayarınıza kurmanızın, sitemizdeki bilgileri kullanarak programı öğrenmenizin ve programı kullanmanızın bize hiç bir maliyeti yok. Bunun dışında video çekmek, döküman yazmak, forumlarda sorulan sorulara cevap vermek için zaman harcıyoruz ancak bu faaliyetlerimiz daha çok kullanıcıya ulaşmamızı sağladığı için harcadığımız zamanın faydasını dolaylı yoldan görüyoruz.

İyi de nasıl para kazanıyorsunuz?
Bize maliyet oluşturan şey kişiye özel verdiğimiz hizmetler. Örneğin:
  • İnternetten sunduğumuz kaynaklardan yararlanmak yerine programı gelip bizim kurmamız isterseniz,
  • Programı bizim anlatmamızı veya personel eğitimini bizim vermemizi isterseniz,
  • Telefonla veya mail ile bize özel olarak ulaşıp sorularınıza hızlıca cevap almak isterseniz,
  • Sizin için önemli ve programa hemen eklenmesini istediğiniz bir özellik veya bir rapor varsa,
  • Sürekli kontrolümüz altında bulunması gereken bir tür hizmete ihtiyaç duyuyorsanız,
Veya bunlara benzer kişiye özel herhangi bir hizmete ihtiyaç duyulursa bu tür hizmetler bizim için maliyet oluştururlar. Biz bu tür kişiye veya belli bir kullanıcı kitlesine hitap eden özel servislerden gelir elde ediyoruz.

Programı satıp hemen para almak dururuken ne gerek var buna?
Birçok yazılım şirketi program kullanımını ücretli yaparken kişiye özel hizmetleri ücretsiz yapma yolunu tercih ediyor. Ücretsiz hizmet sözü vermek sık kullanılan bir satış kapatma yöntemi ancak aslında ücretsiz hizmet verilmeyecek olan hizmet anlamına geliyor.

Düz mantıkla düşünülürse program ücretsiz verilebilir ama kaliteli hizmet ücretsiz verilemez. Şunu defalarca tecrübe ettik ki iş yapan her işletmeci eğer kaliteli hizmete gereksinim duyuyorsa önceden anlaşılmış bir miktarda periyodik ödeme yapmakta hiç bir problem görmüyor. Sonuçta verilen hizmet işletmeye bu maliyeti kat kat geri kazandırıyor. Tecrübelerimize göre hem lisans ücreti alınıp hem de ücretsiz servis sözü verildiği halde farklı bahanelerle tekrar tekrar ücret istenmesi memnuniyetsizliğe neden oluyor. Gerçek şu ki biz memnuniyetsiz kullanıcı kitlesi ile arzu ettiğimiz noktaya gelemeyiz.

Bu iş modeli ilk bakışta alışılmışın dışında gibi görünse de google, facebook, twitter gibi şirketler bu şekilde çalışırlar. Google herkese bedava ama siz bu siteye kendinize özel bilgiler koymak isterseniz o zaman ücret ödersiniz.

Kimse bizim modelimizde çalışmadığı halde bizim bu modeli tercih etmemizin nedeni geleceğe yatırım yapmak istememiz. Gelecekte program lisans fiyatlarının düşeceğini ve buna paralel olarak kaliteli hizmetin değerinin artacağını öngörüyoruz. Şüphesiz bu sürece ayak uyduramayan firmalar büyük maddi sıkıntılar yaşayacaklar. Biz gelecekte böylesi istenmeyen bir durum yaşamak yerine şimdiden iş modelimizi geleceğe uyarlamanın daha mantıklı olduğunu ve bu geleceğin farkında olan firmalarla çalışmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Hiç yorum yok: