Salı, Ekim 04, 2011

Eniyim.com

Çoğumuzun haberdar olduğu E-Tohum organizasyonu tam olarak benim şirketlere bağımlı çalışmaktan vazgeçip kendi kaderimi çizmeye kadar verdiğim dönemde ortaya çıkmış bir girişim. Bir süre ne yaptıklarını anlamaya çalışarak takip ettim. Aslında internet üzerinde değişik projeler tasarlayan kişilerin internet alanında yatırım yapan kişilerle buluşması çok ilgi çekici. Hem çeşitli fikirlerim olduğu hem de neler olacağını çok merak ettiğim için geçen sene başvurdum. Bir süre sonra da tanışmak için bir davet e-postası aldım. Tabii sardı beni tatlı bir heyecan. Tamam gideceğim de ortada proje adına elle tutulur hiç bir şey yok. O ara vakit buldukça SambaPOS'u geliştiriyorum ancak e-tohum'a bir internet projesi ile gitmek gerek.

İşte eniyim.com bu vesileyle doğdu. Bu site Social Toplist fikri üzerine inşa edildi. Kullanıcıların da katkısıyla çeşitli listeler oluşturalım, bunlar oylansın, çapraz bağlansın, yorumlar review'ler eklensin, üyeler listelerdeki güncellemeleri takip edebilsinler diye düşünerek tasarlanmış bir proje. Merak edenler siteyi http://www.eniyim.com/search adresinden inceleyebilirler veya http://www.eniyim.com/Home/About sayfasından sitenin özellikleri ile ilgili biraz daha bilgi alabilirler. Proje ASP.NET MVC3 ile geliştirildi. Gerekirse daha detaylı bilgi verecek bir yazı daha hazırlarım ama şimdilik konumuz bu değil.

Sonuçta projeyi ne olacağı anlaşılır bir prototip haline getirip Mehmet'le birlikte atlayıp İstanbul'a gittik. Burak Bey ve Haluk Bey ile tanıştık. Eniyim'i gösteremedik ama anlattık. Bir noktada "Bu projenin Gelir modeli nedir?" diye sordular.. Ta taaam. İşte yatırımcılar ile yeni fikirler geliştirenlerin ayrıldığı en önemli nokta... Gelir modeli? Hı? Adsense, reklam falan filan diye birşeyler geveledik ama aslında sorun sitenin gelir modelinden ziyade bizim düşünce modelimizde. En iyi parfümü, ey iyi arabayı, en iyi buzdolabını, en iyi çamaşır makinesini, en iyi hosting şirketini, en iyi düğün salonunu, en iyi balık restoranını arayan kişilerin girdiği bir sitenin gelir modeli ne olabilir ki? Çok bariz olduğunu sanarak üzerine düşünmeye gerek bile duymamıştık aslında.

Neyse sonuçta "siz projenizi yapmaya devam edin, bize de gelişmeleri bildirin" diyerek bizimle vedalaştılar. 3 ay kadar daha projeyi geliştirip "gelişmeleri" bildirmeye devam ettim. Aslında bir çelişki ama "etohum" un ilgi alanına girebilmek için benim projeyi yatırımcıya ihtiyaç duymayacağım bir noktaya getirmem gerekiyordu. Sonuçta ikinci bir davet almadık ve bu arada seçilen projeler de açıklandı. Bu nokta bizim için bir yol ayrımıydı. Ya SambaPOS ya Eniyim diyerek SambaPOS üzerine devam etmeye karar verdik.

Eniyim projesinin bir köşede yatıp durmasına içim elvermiyor. Bu nedenle benim Eniyim ile ilgili ikinci bir karar daha vermem gerekiyor.

Elimdeki opsiyonlar şunlar:
  1.  Projeye daha çok ilgi göstermeye çalışır, boş vakit buldukça küçük küçük geliştirmeye devam edebilirim.
  2.  Direk açık kaynak yapabilirim.
  3.  Projeye ilgi duyan birkaç kişi toplanıp internet üzerinden grup olarak geliştirmeye devam edebiliriz.
Direk açık kaynak yapmanın belli bir mantığı aslında yok. Bunu sadece artık yapacak başka birşey kalmazsa sırf eğlence olsun diye yapabilirim. Benim yavaş yavaş devam etmem de mümkün ama SambaPOS projesine o kadar ağırlık veriyorum ki yine eğlenceden öteye gidemez.

Bu nedenle projeye katkısı olabilecek arkadaşlarla bir araya gelip belki tamamen açık kaynak belki de yarı kapalı bir proje şeklinde devam etmek en mantıklısı diye düşünüyorum. Bu projeyi bir yatırımcıya yar edemesek de en azından üzerinde çalışırız, eğleniriz, farklı birşeylerle uğraşmış oluruz ve boş vakitlerimiz değerlenir. En kötü ihtimalle (belki de en iyisi bu olur) birbirimizin dostluğunu kazanmış oluruz.

Eniyim.com benim açımdan henüz proof of concept düzeyinde ama umarım zihninizde birşeyler canlandırmıştır. Konu ilginizi çektiyse, bu projeye benim de katkım olur diyorsanız, bana iletmek istediğiniz bir fikriniz veya düşünceniz varsa ister yorum ekleyin isterseniz gmail adresime (emreeren) mail atın konuşalım.

Hiç yorum yok: