Çarşamba, Aralık 21, 2011

SambaPOS Projesinde Son Durum

SambaPOS, Mart 2011 tarihinde ilk duyurduğumuzda restoranlar için geliştirilen ve sadece adisyon kaydı ve ödeme alabilen basit bir programdı. Çok fazla özelliklere sahip olmamasına rağmen geliştirdiğimiz özgün çözümler nedeniye kullanımı o kadar pratikti ki açık kaynak olmasının da etkisiyle kısa süre içinde dikkat çekerek yaygınlaşmaya başladı. 9 aylık serüvenimiz süresince müthiş deneyimler kazandık. SambaPOS ile hayata geçirdiğimiz birçok yenilik sektördeki ilk örneklerdi ve uygulama yaptığımız restoranlarda büyük beğeni topladı. Projemizi daha da yaygınlaştırabilmemiz için programın her tür restoran ve benzeri işletmenin çalışma koşullarına uyarlanabilmesi gerektiğinin bilincindeydik. Yazdırma görevleri, adisyon etiketleme, kurallar, eylemler, tetikleyiciler gibi özellikler geliştirerek programın işletmenin ihtiyacına göre uyarlanabilmesi ve çeşitli işlemlerin otomatikleştirilmesi konusunda önemli gelişmeler kaydettik. Paket servis, açık hesap takibi, kasa, stok takip sistemi, dönemsel ağırlıklı maliyet hesaplama sistemi, el terminali ve tablet PC ile çalışma, mesaj sunucusu ile istemci entegrasyonu, caller-id, nakit kasası, yazar kasa, müşteri bilgi ekranı gibi donanımlarla entegrasyon gibi özelliklerimiz SambaPOS projesinin popülerlik kazanmasına en çok etki eden faktörlerdi.

Bu arada projeyi çok dille çalışabilir hale de getirdik. Geçtiğimiz 3 ay içinde SambaPOS Türkçe ve İngilizce dillerinin yanı sıra Portekizce, Rusça, Çekçe, Almanca ve İspanyolca dillerine de çevrildi. Bu çeviriler bizzat kullanıcılar yani restoran sektörü içindeki kişiler tarafından yapıldığı için ülkelerin restorancılık diline uyumlu idi ve bu nedenle bu ülkelerde de hızla yaygınlaşmaya başladı. Kısa sürede hem Türkiye'de çok değerli işletmelere hem de dünyanın birçok ülkesinden binlerce kişiye ulaştık ve artan ivmeyle tüm dünyada yaygınlaşmaya devam ediyoruz. http://facebook.com/sambapos adresinden SambaPOS'un nerelerde kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Bizim planımıza göre SambaPOS projesi üç temel aşamadan oluşuyor. (1) Bilgi toplama ve günlük raporlamalar, (2) analiz ve değerlendirme, (3) entegrasyon ve otomasyon.

SambaPOS projesinde birinci aşamada istediğimiz noktaya geldik. Bir restoranda gerekli her tür veriyi toplayabilmek ile ilgili oldukça iyi yol kat ettik. Bir restoranda A dan Z ye tüm operasyon SambaPOS desteğiyle muntazam bir şekilde işletilebiliyor. Artık ikinci ve üçüncü aşamaları beraber yürüterek topladığımız veri üzerinden iş zekası analizleri gerçekleştirme ve online servisler ile entagrasyon konularına ağırlık vereceğiz. Şu an gerekli altyapı hazırlıkları üzerinde çalışmaktayız. Çalışmalarımızı takip etmek veya katılım sağlamak isteyenler https://github.com/emreeren/SambaPOS-3 adresinden projemizi ziyaret edebilirler.

SambaPOS projesine başlarken hedefimiz tüm konuk ağırlama sektörüne yani restoran, cafe, bar, otel, klüp gibi her tür işletmeye hitap edecek bir çözüm geliştirmekti. 3. SambaPOS sürümü geliştirilmesi sürecinde restoran dışındaki işletmelerin de ihtiyaçlarına yönelik tasarımlar yapmaktayız. Yeni SambaPOS sürümü ile dışarıdan yüklenen ve basit bir arabirim üzerinden çalışan küçük yazılım modülleri ile programın çalışma şeklinde değişiklikler yapabilmek mümkün olabilecek. Kullanıcılar SambaPOS programını indirecekleri eklentiler ile ihtiyaçlarına uygun şekilde genişletebilecek veya bağlanacakları entegre online servisler ile değerli hizmetlere erişim sağlayabilecekler.

Bundan sadece 9 ay önce SambaPOS bir hayalden ibaretti. Bakalım 9 ay sonra neler hayal ediyor olacağız.

2 yorum:

Efkan dedi ki...

Birikiminizi kullanıp ülkemize kazandırdığınız bu güzel yazılım için teşekkürler.

Başarılarınızın devamını dilerim.

serdar dedi ki...

yazıyı bitiriş cümlen ilgiç. bundan 9 ay önce dava edilebileceğini hayal bile edemezdin :)