Cuma, Temmuz 13, 2012

Github'a geri döndük.

Bir süredir SambaPOS V3 sürümünü kendi sunucumuza kurduğumuz VCS üzerinde geliştiriyorduk. Bunu yapmaktaki amacım güncel kaynak kodların durduğu VCS sistemini sadece bizden erişim talep edenlere açmak ve kamuya açtığımız kodların bir iki ay geriden gelmesini sağlamaktı. Bu sayede programın adını değiştirip farklı isimlerle satmaya çalışanların işini zorlaştıracağımızı düşünmüştük.

Artık bundan vazgeçtik ve eskisi gibi https://github.com/emreeren/SambaPOS-3 adresinden buradaki issue listesine bağlı kalarak devam ediyoruz. Bundan vazgeçmemizin iki nedeni var. Birincisi kodlara erişimi zorlaştırmaya çalışmak yerine GPL koşullarına uymayanlarla yasal yollarla mücadele etmenin yollarını aramaya karar verdik. İkincisi de malum nedenlerle ne olur ne olmaz şeklinde düşünerek projenin son halinin herkesin ulaşabildiği bir yerlere durmasının daha iyi olacağını düşündüm.

Son günlerde yaşadıklarım üzerine tekrar tekrar düşününce aslında projeyi kopyacılardan korumak için düşündüğüm fikrin tam olarak karşı olduğum zihniyet olduğunun farkına vardım. Demek ki bu zihniyet genlerimize işlemiş. Hayret.

Hiç yorum yok: