Cuma, Temmuz 20, 2012

İki soru, iki cevap

O çok sıcak günde Eskişehir seyahatimizin sonuna gelmiş ve artık dönüş trenimizin saatini beklerken Sevgili arkadaşımız Güven'in Google+ mesajını okudum. Şurada ve burada projemizin şikayet edilmesi ile ilgili çeşitli tepkiler vardı. Hepsini tek tek okudum ve bazı konulardaki fikirlerimi paylaşmak istedim.

Neden Linux değil de Windows için yaptım?

SambaPOS'u windows için geliştirdim çünkü C# dilini biliyorum ve hitap ettiğim sektörde Windows uygulaması ile daha çok kullanıcıya ulaşabileceğimi düşündüm. Elbette en doğru olanı özgür bir yazılımı özgür bir işletim sistemi üzerinde çalıştırmak. Sanırım Linux üzerinde geliştirmeye karar verseydim Java kullanırdım ve benim için de iyi bir tecrübe olurdu ancak bu tür bir program için .net ve wpf kullanmak çok cazip geldi. Bazen Linux ile başlasam daha geniş bir programcı kitlesine ulaşabilirdim ve belki de proje daha iyi noktalara gidebilirdi diye düşünmüyor da değilim. Gerçekten de hem C# konusunda bilgili hem de açık kaynak geliştirme konusuna ilgi duyan kişi sayısı çok az. 

Neden satabileceğim bir programı bedava dağıtıyorum?

Bir Gölünüz var diyelim. İster yolu keser geçen herkesten para kesersiniz, ister göle girişi bedava yaparsınız ve ekstra ürünler veya hizmetler sunarak para kazanırsınız. Konuya sadece cebe girecek para açısından bakarsak elbette en kolayı yol kesmek. Ekstra şeyler yapmak, yenilikler falan geliştirmek zor iş. Hele ki bütün göl sahiplerinin aynı şeyi yaptığı bir ortamda bu tatlı rekabet iyi para kazandırır. Ancak herkes konuya bu açıdan bakmayabilir. Bizler her işletmede standart olan işlemlerin yapılabilmesini sağlayacak kapsamdaki ürünlerin ücretsiz alternatiflerinin olması gerektiğini düşünen kişileriz. Yani istiyoruz ki her restoran hesaplarını bilgisayarda takip etsin. Bu sistemler en ücra yerlere kadar yaygınlaşsın. Standartların dışında istekleri, beklentileri, planları olan restoranlar da ücretli ürünlerden ve hizmetlerden faydalansın. İnanıyoruz ki sektörü büyütmenin yolu kısıtlamalar koymak değil giriş engellerini ortadan kaldırmak.

Bilişim çağımızın kültürüdür, yaşam tarzıdır. Bu alanda fırsat eşitliği yaratmak ve toplumun her alanında yaygınlaştırmak hepimiz için en hayırlısıdır. 

1 yorum:

Uğur dedi ki...

Selamlar, bu duruşa helal olsun denir başkada birşey denmez. Boş boş ülkemi seviyorum diyerek hiçbirşey üretmeyen insanımız gelsin görsün. Sizleri ayakta alkışlıyorum.