Cuma, Ekim 12, 2012

Rekabet Kurulu Kararı

Bilindiği üzere açık kaynak projemiz SambaPOS rekabet kuruluna şikayet edilmiş, kurul ön soruşturma yapılmasını uygun görmüş, bir raportör araştırmaları için bize çeşitli konularda sorular yöneltmiş, biz de ilgili soruları cevaplandırıp kararı beklemeye koyulmuştuk. Nihayet beklediğimiz karar elimize posta yoluyla ulaştı.

Şikayetin reddine karar verilmiş. Yani durum lehimize sonuçlanmış oldu.

Karar, şikayetin içeriğini, raportörün yaptığı araştırmanın detaylarını ve değerlendirmeleri içeren 8 sayfalık bir döküman ile birlikte gönderilmiş. Bu sayede biz de şikayetin içeriği hakkında detaylı bilgi alabilme şansına sahip olduk. Raporda bire bir şikayet metnine yer verilmemiş, özet bir şekilde alıntılanmış. Ben de kısaca özetleyecek olursam:

Programı bilgisayar satmak için ücretsiz dağıttığımız, bağış topladığımız, normalde 2,3 bin dolarlara satılan bir programı ücretsiz dağıtarak fiyat kırıcı pazarlama yaptığımız ve onlarca mühendis çalıştıran firmaların personel giderlerini bile ödeyememelerine neden olduğunuz söylenmiş. 

Şikayet edenin kim olduğuna dair bir bilgi yok. Gizlilik talep edilmiş.

İlgili karar bir süre sonra kurulun İnternet sitesinden yayına verileceği için detaya girmiyorum ancak özetlemek gerekirse şikayetin reddedilmesinin iki gerekçesi var.

1. Sitemizde tanıtımı yapılan bilgisayar, yazıcı gibi bazı donanım ürünlerinin satışı ile programın ücretsiz olmasının bir bağlantısı olmadığının anlaşılmış olması.

2. Pazarda hakim durumda olmadığımızın anlaşılmış olması.

Yani rekabet kurallarına göre neymiş sayın personel maaşlarını ödemekte zorlanan yazılım firması?

1. Normalde ücretli olarak verdiğiniz ve piyasada emsalleri satılan bir ürünü çeşitli şartlarla ücretsiz olarak veremezmişsiniz. "Şu sistemi alırsanız 1.000 dolarlık program size bedava" diyemezmişsiniz.

2. Fiyatları belli olan bir ürünü kapalı kapılar arkasında firmaya ya da o anki duruma göre kafanıza göre fiyatlandıramazmışsınız. Hele ki bunu ilgili müşteriyi başka firmalara kaptırmamak için hiç yapamazmışsınız.

3. Bir pazardaki hakim durumunuzun yarattığı avantajı diğer firmaların pazara girmesini engellemeye yönelik kullanamazmışsınız.

İşte bu şikayet gerekçelerini sektörümüzün gerçeklerini çok iyi bilen herkesin insafına bırakıyorum.

Bizler piyasa şartlarının, rekabetin ve yarışın ürün ve hizmet kalitesi bazında gerçekleşmesi gerektiğine, yaptırım gücünün girişimlerin önüne taş koymak için değil haksızlıkları ortadan kaldırmak için kullanılması gerektiğine inanıyoruz. Yolumuza böyle devam edeceğiz.

Elbette raporda kafamızda soru işaretleri oluşmasına neden olabilecek noktalar da var. Bunları profesyonelce araştırmaya ve sonuçları SambaPOS gibi girişimler için de örnek olabilmesi açısından paylaşmaya devam edeceğiz. Ancak en önemlisi gücünü topluluktan alan her proje gibi SambaPOS projesinin de desteklenmesi idi. Bu süreçte projemize destek olan ve katkılarıyla yolumuzu aydınlatmaya çalışan herkese projeye emek verenler adına şükranlarımı sunuyorum.


5 yorum:

X dedi ki...

Sayın personel maaşlarını ödemekte zorlanan yazılım firması, yaptığınız ayıp yaaa :@ maaş ödeyen birileri çıkar elbet, azad etmek lazım :)

Shibby dedi ki...

Emre sevindim bu karara. Doğru olan zaten buydu hepimiz biliyoruz ama korkuyorduk işte yanlış bir karar çıkar diye. Hayırlısı olsun :)

Bu arada personel maaşını ödemekte zorlanan yazılım firması sahibi; çalışanlar kazanmadan para kazanmaya çalışıyorsun zihniyetinden belli, yol yakınken vazgeç bu sevdadan :)

Unknown dedi ki...

Güven biz de çok rahatladık. Ama bu bize iyi bir ders oldu. Anladım ki bu işleri ciddiyetle yapmak gerek. Yapacak çok şey var.

azad dedi ki...

Tedirgin olmuştum, olumlu çıkan karar şahsen beni çok mutlu etti daha nice günlere hep birlikte sambaposla yola devam Azad

Mert dedi ki...

Özgür yazılımları engellemeye çalışan mantık maalesef Türkiye'de de var, o zaman Linux komple yasaklansın Microsoft'un satışlarını engelliyor diye, böyle bir mantık var mı? Sen madem paralı yapıyorsun programını o zaman ücretsiz olandan çok daha fazla özellik koyacaksın ki müşteri parasının hakkını alsın, kendi ürününü geliştireceğine başkasının ürününü engellemeye çalışmak tabii ki daha kolay geliyor bazı insanlara...