Cumartesi, Ekim 06, 2007

Aklın Yeni Sınırları

Kitabevinin iş kitapları bölümünde yaklaşık yarım saat geçirmiş, bu sefer düzgün bir kitap bulamayacağıma karar vermiştim. Bu kitap tam vazgeçmek üzereyken gözüme çarptı. Arkasını çevirdiğimde bu tür kitaplarıyla ünlü Tom Peters ve Seth Godin'in kitapla ilgili görüşlerini okudum. Kitap kapağıya, üzerindeki barkod ve piyano birleşimi logoyla ve arka kapağındaki görüşlerle kendini iyi pazarlamıştı. Kitabın birinci konusu da "Sağ Beynin Yükselişi" olunca kitabı almaya karar verdim.

İş dünyası büyük devrim yaşıyor. Asya etkisi, para bolluğu, globalleşme gibi etkenlerle artık oyunun kuralları çok değişti. Bu yeni düzene ayak uydurmak için artık yüksek seviyede bireyselleşme ve kişisel olarak işin yapılış ve işleyiş şekline etkide bulunmayı gerektiriyor. Artık üniversitede öğrenilenleri uygulayarak standart işleri yürütme devri sona eriyor. Hatta doktorluk, muhasebecilik, avulatlık gibi gözde meslekler bile yavaş yavaş teknoloji tehditi altına girmekte. Günümüzde birçok kimse basit sorunları için bilgi kaynağı olarak İnternet'ten faydalanıyor. Amerika da boşanma işlerini yürüten ve takip eden internet siteleri açıldı bile. İşlerinizi veya banka hesaplarınızı internetten takip edebileceğiniz teknolojilerden bahsetmeye bile gerek yok zaten her an iç içeyiz. Üretimde de benzer durum söz konusu. Bir mega markete gittiğinizde artık almak isteyeceğiniz üründen en az 10 çeşit bulabiliyorsunuz. Artık kıtlık döneminde değil bolluk döneminde yaşıyoruz. Her tür ihtiyaç için her tür ürün üretilmiş ve satışa hazır hale getirilmiş durumda. İş hayatının bu yeni koşulları eski köye yeni adet getiremeyen herkes açısından biraz sıkıntılı görünüyor. Değişen duruma adapte olamayanlar umudu sırlara, çekim güçlerine, kuantum fiziğine (!) bağlamış durumda.

Bu kitap hem bu yeni ortamı algılayabilmeniz hem de bu oyunun oyuncusu olabilmeniz için gerekli her tür bilgiyi alabileceğiniz güzel bir kaynak. Kitabın yazarı Daniel H. Pink. Yazar konuyu çok güzel bir dille ele almış. Belki de son dönemde okuduğum en iyi kitap diyebilirim. En güzeli lafı hiç uzatmadan kitabın içeridiği konulara biraz gözatalım.

Kitap iki ana kısımdan ve dokuz bölümden oluşuyor. Birinci kısım genelde bulunduğumuz ortamı anlayabilmemize yönelik konuları, ikinici kısım ise kendimizi hangi yönlerde geliştirmemiz gerektiğini anlatıyor.

1. Sağ beynin yükselişi
Kitap öncelikle bizi ve davranışlarımızı yöneten beynimizle ilgili bilmemiz gereken bazı önemli özellikleri açıklıyor. Burada verilen bilgiler kitabın devamında anlatılacak konularla için önemli.

2. Bolluk, Asya ve Otomasyon
Asya'nın ve Teknolojinin iş hayatını nasıl etkilediği ve neleri değiştirdiği bu bölümde anlatılıyor.

3. Yüksek Kavram, Yüksek Dokunuş
Bu bölüm kitabın ikinci kısmına geçiş niteliğinde. Sağ beynin ve kişisel özelliklerin iş yaşamındaki başarıyı nasıl etkilediği anlatılıyor.

4. Tasarım,
5. Öykü,
6. Senfoni,
7. Empati,
8. Oyun,
9. Anlam

Bu bölümler kitabın ikinci kısmını oluşturuyor. Her bir bölüm kendimizi nasıl geliştirebileceğimizle ilgili farklı bilgiler veriyor. Kitabın bu kısmı çok güzel tasarlanmış. Her bir bölüm konusunun neden önemli olduğuyla ilgili ilginç savlar içeriyor. Bölüm sonlarına ise portfölyo adı verilen kısımlar eklenmiş ve bu konuda gelişim sağlanabilmesi için neler yapılabileceği ile ilgili pratik fikirler veriliyor. Bu kısımlarda birçok internet adresi de mevcut. İnternet adresi haricinde bazı sosyal gruplar ve bazı kitaplar da öneriliyor. Sosyal gruplar genellikle Amerikalı okuyucuya hitap eder nitelikte ama birçoğuna internetten de erişim sağlanabiliyor. Önerilen kitaplardan arasında benim okuduklarım da var. Birçoğu önemli kitaplar.

Sonuç olarak bu kitabı ne tam olarak bir iş kitabı ne de bir kişisel gelişim kitabı olarak tanımlayabiliyorum. Bu gerçekten çok farklı ve hemen herkesin okuması gerektiğine inandığım bir kitap. Kitap adı felsefi anlamda biraz iddialı dursa da bir yönüyle adını hakettiğini düşünüyorum. Bunun değerlendirmesini kitap bittiğinde zaten kendiniz yapacaksınız.

2 yorum:

Unknown dedi ki...

ben insanlarınböyle gaza getiren kitablarını cok seviyorum.ama sonra insanların boş gaza geldiklerini görünce üzülüyorum çünkü her insanın icinde başarı yok...

Unknown dedi ki...

ben insanlarınböyle gaza getiren kitablarını cok seviyorum.ama sonra insanların boş gaza geldiklerini görünce üzülüyorum çünkü her insanın icinde başarı yok...